Άρσεναλ-Τσέλσι 3-1: Χριστουγεννιάτικη... ανάσταση με «κανονιές» στο ντέρμπι του Λονδίνου (videos)

Άρσεναλ-Τσέλσι: Βρήκαν σφυγμό στο ντέρμπι του Λονδίνου οι «κανονιέρηδες» και ανέτρεψαν τα προγνωστικά, επικρατώντας εύκολα με 3-1 των «μπλε» - Πρώτη νίκη μετά από σχεδόν δύο μήνες.

Άνετη και πιο εύκολη νίκη από ότι ανέμεναν και οι πιο πιστοί φίλοι της, πήρε η Άρσεναλ με 3-1 επί της Τσέλσι στο «Emirates Stadium» για την 15η αγωνιστική, της Boxind Day, στην Αγγλία.

Οι «κανονιέρηδες» βελτίωσαν τη βαθμολογική τους θέση στην Premier League και επανήλθαν μετά από 8 αγώνες στις νίκες, ενώ η Τσέλσι έχασε την ευκαιρία να πιάσει στη δεύτερη θέση τη Λέστερ.

Το σκορ άνοιξε με πέναλτι του Αλεξάντρ Λακαζέτ στο 34', το οποίο κέρδισε ο Τίρνεϊ.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήρθε και δεύτερη «κανονιά» με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις, αλλά ένα ακόμα πανέμορφο γκολ από την πλευρά της Άρσεναλ, που ουσιαστικά καθάρισε πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη. Ο Σακά με μία σπάνια έμπνευση έκανε το 3-0 στο 56'.

Η Τσέλσι ξύπνησε πολύ αργά στο παιχνίδι, αλλά ούτε αυτό ήταν αρκετό για να... αγχώσει την Αρσεναλ. Μείωσε στο 85' με τον Άμπραχαμ στο τελικό 3-1, αφού στο 90' ο Ζορζίνιο έχασε πέναλτι και μάζι την ευκαιρία να βάλει «φωτιά» στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.