Λέστερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ματσάρα και... δώρο στη Λίβερπουλ (videos)

Premier League: Λέστερ και Γιουνάιτεντ ήρθαν ισόπαλες 2-2 σε ένα εξαιρετικό και αμφίρροπο παιχνίδι για τη Boxing Day.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στο «King Power Stadium», Λέστερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθαν ισόπαλες 2-2 και δίνουν την ευκαιρία στη Λίβερπουλ να ξεφύγει ακόμα περισσότερο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε μια ελαφρά υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βρέθηκε δύο φορές μπροστά στο σκορ, αλλά η Λέστερ δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές. Έχασε μάλιστα τεράστια ευκαιρία για να κλέψει τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Στο 2ο μόλις λεπτό του αγώνα ο Μπρούνο Φερνάντες σέντραρε από αριστερά αλλά ο Ράσφορντ έχασε τεράστια ευκαιρία με ανενόχλητη κεφαλιά από εξαιρετική θέση. Στο 8’ o Ντε Χέα έκανε τραγικό λάθος, αλλά η άμυνα της Γιουνάιτεντ πρόλαβε τον Μπαρνς.

Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό, με τον Φερνάντες να κάνει «μαγικό» τσίμπημα της μπάλας, για τον Ράσφορντ, ο οποίος πλάσαρε από κοντά για το 0-1.

Η απάντηση της Λέστερ ωστόσο ήταν άμεση και στο 31ο λεπτό ο Μπαρνς βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και με όμορφο σουτ έκανε το 1-1.

Στο 37ο λεπτό η Γιουνάιτεντ απείλησε με κεφαλιά του Μπρούνο Φερνάντες, αλλα το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 60’ ο Τίλεμανς έκανε μεγάλο λάθος στο κέντρο, ο Φρεντ έκλεψε κι έδωσε με τη μία στον Ράσφορντ, ο οποίος πλάσαρε από κοντά αλλά ο Σμάιχελ πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ράσφορντ πέρασε νέα κάθετη στον Μαρσιάλ και ο Γάλλος έφυγε μόνος στην κόντρα και πλάσαρε σωστά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά στο 79’ ο Καβάνι έβγαλε κάθετα στον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος με άψογο πλασέ έκανε το 1-2.

Η Λέστερ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και απάντησε ξανά πολύ γρήγορα. Συγκεκριμένα, στο 85’ ο Αγιόθε έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Βάρντι με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-2.

Μάλιστα στο 93’ μετά από φάση διαρκείας στην εστία της Γιουνάιτεντ, η μπάλα στρώθηκε στον αμαρκάριστο Αγιόθε, ο οποίος όμως φάνηκε να αιφνιδιάζεται και έχασε τρομερή ευκαιρία.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Έβανς, Καστάιν, Τζάστιν, Φοφανά, Εντιντί, Μπαρνς, Τίλεμανς, Ολμπράιτον (81’ Αγιόθε Πέρεθ), Μάντισον, Βάρντι
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελεφ (66’ Τουανζέμπε), Μπεϊγί, Μαγκουάιρ, Σο, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Τζέιμς (54’ Πογκμπά), Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ (75’ Καβάνι)