Premier League: «Χωριάτες» για μεγάλα πράγματα, «κόλλησαν» οι «Άγιοι» (videos)

Συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία η Άστον Βίλα, κέρδισε με 3-0 την Κρίσταλ Πάλας παίζοντας με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο - Έμειναν στο 0-0 Φούλαμ και Σαουθάμπτον

Μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις της φετινής Premier League είναι η Άστον Βίλα και το απέδειξε για μια ακόμα φορά, στη φετινή Boxing Day. Οι «χωριάτες» επικράτησαν 3-0 της Κρίσταλ Πάλας, βάζοντας δύο γκολ στο διάστημα που έπαιζε με παίκτη λιγότερο!

Έφτασαν έτσι τους 25 βαθμούς, σε απόσταση 6 βαθμών από την κορυφή και έχοντας και παιχνίδι λιγότερο από τη Λίβερπουλ.

Το σκορ άνοιξε στο 5’ με πλασέ του Τραορέ από το ύψος του πέναλτι. Στο 44ο λεπτό ο Μινγκς έκανε φάουλ στον Ζαχά και ο Τέιλορ του έδειξε τη 2η κίτρινη κάρτα και τον απέβαλλε.

Παρότι είχε παίκτη λιγότερο, η Βίλα δεν ανησύχησε ιδιαίτερα στην επανάληψη και μάλιστα στο 67ο λεπτό πέτυχε και 2ο γκολ. Ο Γουότκινς αρχικά έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Χάουζ με νέα κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο 76’ ο Ελ Γκαζί με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 3-0.

«Κόλλησαν» Φούλαμ και Σαουθάμπτον

Ισόπαλος χωρίς τέρματα έληξε ο αγώνας της Φούλαμ με την Σουθάμπτον, όπου οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό βαθμό στη μάχη για την παραμονή τους στην κατηγορία, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να ανεβούν στην πρώτη τριάδα της κατάταξης.