Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Το πανόραμα της διοργάνωσης
SHARE

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Το πανόραμα της διοργάνωσης

Δείτε τα ζευγάρια για τη φάση των «16» μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της Τρίτης (26/6).

Η Αργεντινή έμεινε «ζωντανή» στο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς στον… τελικό της πρόκρισης που έπαιζε απέναντι στη Νιγηρία, νίκησε 2-1 (14΄ Μέσι, 87΄ Ρόχο - 51΄ Μόουζες) και προκρίθηκε ως δεύτερη από τον 4ο όμιλο, τον οποίο διαφέντευσε η Κροατία, η οποία επικρατώντας της Ισλανδίας με 2-1 τερμάτισε πρώτη με «3 στα 3».

Η Γαλλία κατέκτησε την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο, αφού στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του μουντιάλ 2018 που έγινε στο στάδιο Λουζνίκι της Μόσχας αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Δανία και στη φάση των «16» θα αντιμετωπίσει την ομάδα η οποία θα καταταγεί δεύτερη στον 4ο όμιλο (30/6, Καζάν).

Η Δανία που πέρασε ως δεύτερη θα παίξει εκτός μεγάλου απροόπτου με την Κροατία (1/7, Νίζνι Νόβγκοροντ). Αυτό ήταν και το πρώτο παιχνίδι μέχρι τώρα στο μουντιάλ που έληξε ισόπαλο χωρίς να σημειωθεί κάποιο τέρμα, ενώ δεν έλειψαν και οι αποδοκιμασίες για το κάκιστο θέαμα.

Με νίκη γοήτρου ολοκλήρωσε το Περού την πρώτη του παρουσία σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά από 36 χρόνια. Οι Νοτιοαμερικανοί, οι οποίοι δεν είχαν ελπίδες πρόκρισης, επιβλήθηκαν 2-0 της Αυστραλίας στο Σότσι (18΄ Καρίγιο, 50΄ Γκερέρο) και κατέλαβαν την τρίτη θέση στον 3ο όμιλο του Μουντιάλ της Ρωσίας, αφήνοντας τέταρτους τους «socceroos».

Την Τετάρτη (27/6) θα διεξαχθούν οι παρακάτω αγώνες:

Νότια Κορέα-Γερμανία 17:00
Μεξικό-Σουηδία 17:00
Σερβία-Βραζιλία 21:00
Ελβετία-Κόστα Ρίκα 21:00

Συνοπτικά, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018:

 Α' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/6 ΜΟΣΧΑ ΡΩΣΙΑ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ  5-0
15/6  ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ  0-1
19/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΡΩΣΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ  3-1
20/6 ΡΟΣΤΟΦ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ  1-0
25/6 ΣΑΜΑΡΑ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΡΩΣΙΑ  3-0
25/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ  2-1
Β' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΜΑΡΟΚΟ - ΙΡΑΝ  0-1
15/6 ΣΟΤΣΙ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ  3-3
20/6 ΜΟΣΧΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ  1-0
20/6 ΚΑΖΑΝ ΙΡΑΝ - ΙΣΠΑΝΙΑ  0-1
25/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΙΡΑΝ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ  1-1
25/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΙΣΠΑΝΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ  2-2
 Γ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16/6 ΚΑΖΑΝ ΓΑΛΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  2-1
16/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΠΕΡΟΥ - ΔΑΝΙΑ  0-1
21/6 ΣΑΜΑΡΑ ΔΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ  1-1
21/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΓΑΛΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ  1-0
26/6 ΜΟΣΧΑ ΔΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ  0-0
26/6 ΣΟΤΣΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ  0-2
 Δ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
16/6 ΜΟΣΧΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ  1-1
16/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΚΡΟΑΤΙΑ - ΝΙΓΗΡΙΑ  2-0
21/6 ΝΙΖΝΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΚΡΟΑΤΙΑ  0-3
22/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΝΙΓΗΡΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ  2-0
26/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΝΙΓΗΡΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ  1-2
26/6 ΡΟΣΤΟΦ ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ  1-2
 Ε' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/6 ΣΑΜΑΡΑ ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΣΕΡΒΙΑ  0-1
17/6 ΡΟΣΤΟΦ ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ  1-1
22/6 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ  2-0
22/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ  1-2
27/6 ΜΟΣΧΑ ΣΕΡΒΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ  
27/6 ΝΙΖΝΙ ΕΛΒΕΤΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ  
ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/6 ΜΟΣΧΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ  0-1
18/6 ΝΙΖΝΙ ΣΟΥΗΔΙΑ - Ν. ΚΟΡΕΑ  1-0
23/6 ΡΟΣΤΟΦ Ν. ΚΟΡΕΑ - ΜΕΞΙΚΟ  1-2
23/6 ΣΟΤΣΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ  2-1
27/6 ΚΑΖΑΝ Ν. ΚΟΡΕΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ  
27/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΜΕΞΙΚΟ - ΣΟΥΗΔΙΑ  
 Ζ' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
18/6 ΣΟΤΣΙ ΒΕΛΓΙΟ - ΠΑΝΑΜΑΣ  3-0
18/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΤΥΝΗΣΙΑ - ΑΓΓΛΙΑ  1-2
23/6 ΜΟΣΧΑ ΒΕΛΓΙΟ - ΤΥΝΗΣΙΑ  5-2
24/6 ΝΙΖΝΙ ΑΓΓΛΙΑ - ΠΑΝΑΜΑΣ  6-1
28/6 ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ ΑΓΓΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ  
28/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΠΑΝΑΜΑΣ - ΤΥΝΗΣΙΑ  
Η' ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
19/6 ΣΑΡΑΝΣΚ ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ 1-2 
19/6 ΜΟΣΧΑ ΠΟΛΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ 1-2
24/6 ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΙΑΠΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ  2-2
24/6 ΚΑΖΑΝ ΠΟΛΩΝΙΑ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ  0-3
28/6 ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ ΙΑΠΩΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ  
28/6 ΣΑΜΑΡΑ ΣΕΝΕΓΑΛΗ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ  
 ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
30/6 ΚΑΖΑΝ ΓΑΛΛΙΑ- ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (49)  
30/6 ΣΟΤΣΙ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (50)  
01/07 ΜΟΣΧΑ ΙΣΠΑΝΙΑ - ΡΩΣΙΑ (51)  
01/07 ΝΙΖΝΙ ΚΡΟΑΤΙΑ - ΔΑΝΙΑ (52)  
02/07 ΣΑΜΑΡΑ Ε1 - ΣΤ2 (53)  
02/07 ΡΟΣΤΟΦ Ζ1 - Η2 (54)  
03/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΣΤ1 - Ε2 (55)  
03/07 ΜΟΣΧΑ Η1 - Ζ2 (56)  
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
06/07 ΝΙΖΝΙ Νικητής 49 - Νικητής 50 (57)  
06/07 ΚΑΖΑΝ Νικητής 53 - Νικητής 54 (58)  
07/07 ΣΑΜΑΡΑ Νικητής 55 - Νικητής 56 (59)  
07/07 ΣΟΤΣΙ Νικητής 51 - Νικητής 52 (60)  
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
10/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Νικητής 57 - Νικητής 58 (61)  
10/07 ΜΟΣΧΑ Νικητής 59 - Νικητής 60 (62)  
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
14/07 ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ Ηττημένος 61 - Ηττημένος 62  
ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
15/07 ΜΟΣΧΑ Νικητής 61 - Νικητής 62  
Δώνης: «Από την αρχή στα δύσκολα, να καταλάβουν πως υπάρχουν απαιτήσεις»
Δώνης: «Από την αρχή στα δύσκολα, να καταλάβουν πως υπάρχουν απαιτήσεις»
Μαρτίνς: «Έτοιμοι για τα προκριματικά»
Μαρτίνς: «Έτοιμοι για τα προκριματικά»
Ευχαρίστησε Σίνγκλετον η ΚΑΕ Παναθηναϊκός (photo)
Ευχαρίστησε Σίνγκλετον η ΚΑΕ Παναθηναϊκός (photo)
ΑΕΚ: Οι υποψήφιοι αντίπαλοι στο Champions League
ΑΕΚ: Οι υποψήφιοι αντίπαλοι στο Champions League

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies