Αργεντινή-Σερβία 97-87: Vamos vamos Argentina! (video+photos)

Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019: Η Αργεντινή με μια εμφάνιση βγαλμένη από το ένδοξο παρελθόν, πέταξε εκτός 4άδας τη Σερβια (97-87).

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ 2019 είναι γεγονός, με την Αργεντινή να αφήνει εκτός ημιτελικών τη Σερβία με 97-87. Οι Αργεντινοί χόρεψαν… τάνγκο τους Σέρβους, που αν και είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, δεν κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα.

Ο Καμπάτσο ξεκίνησε ορεξάτος στο παιχνίδι με 6 πόντους, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα στο δεκάλεπτο, αλλά οι Σέρβοι είχαν τις απαντήσεις από τον Λούσιτς, με τον Γιόκιτς να είναι εκτός κλίματος. Οι Αργεντινοί συνέχισαν να πυροβολούν από κάθε σημείο του γηπέδου, ενώ για ένα δίλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν με τρίποντα. Το ημίχρονο έληξε 54-49, με τα καλύτερα να έρχονται στη συνέχεια.

Η ομάδα του Σέρχιο Ερνάντεζ είχε πάντα το προβάδισμα, με τους Σέρβους να βρίσκουν απαντήσεις και να παραμένουν κοντά στο σκορ. Προς το τέλος της τρίτης περιόδου οι «πλάβι» με όπλα τα ριμπάουντ και τα τρίποντα μείωσαν στον πόντο 68-67.

Η Σερβία πέρασε μπροστά με το τρίποντο του Γκούντουριτς, αλλά σύντομα οι Αργεντινοί άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά. Οι Σέρβοι δεν μπόρεσαν να απαντήσουν και η νίκη κατέληξε στην Αργεντινή με 97-87.

Εκεί κρίθηκε το ματς

Η καλή άμυνα των Αργεντινών, σε συνδυασμό με την επιθετική δεινότητα που έδειξαν σήμερα, έφερε τη νίκη απέναντι στη Σερβία. Η αποφασιστικότητα των παικτών στην τελευταία περίοδο και τα κρίσιμα καλάθια του Καμπάτσο στο φινάλε, έστειλαν την «αλμπισελέστε» στους
«4» της διοργάνωσης.

O MVP

Στα 39 του ο Σκόλα συνδυάζει την ορμητικότητα του εφήβου με την εμπειρία δύο δεκαετιών στα παρκέ. Με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ηγέτης και στο ματς με τη Σερβία.

Argentina - Serbia 97-87 Basketball World Cup 2019 Quarter-Final. (10/09/2019)

UEFA Youth League: Ασταμάτητος Ολυμπιακός, στον τελικό της διοργάνωσης!