Euroleague: Ήττες για Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ - Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Δείτε την βαθμολογική θέση των Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στην Euroleague

Ένα κακό δεκάλεπτο, το δεύτερο, στέρησε από τον Ολυμπιακό την ευκαιρία να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από τη Μόσχα. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά τη βραδιά καριέρας του Τάιλερ Ντόρσεϊ στην Euroleague, ηττήθηκαν με 88-82 για την πέμπτη αγωνιστική και υποχώρησαν στο 3-2 ενώ οι Ρώσοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-1.

Ο Ντόρσεϊ έκανε ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση με 32 πόντους και 7/10 τρίποντα όμως ο Ολυμπιακός πλήρωσε σε σημαντικό βαθμό τα διπλάσια λάθη του (14 έναντι 6) αλλά και την κακή αμυντική του εικόνα στη δεύτερη περίοδο όταν και δέχθηκε 28 πόντους και έδωσε την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψε η Μπαρτσελόνα την αναμέτρηση με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στη Βαρκελώνη, διευρύνοντας σε 5-0 το -αήττητο- σερί της και δίνοντας συνέχεια στη «συγκατοίκηση» με την Αρμάνι Μιλάνο στην κορυφή της κατάταξης στη Euroleague. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν άνετα με 84-58 των Ρώσων, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη ήττα τους.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Μπασκόνια (3-2), προκειμένου να πανηγυρίσει την τρίτη διαδοχική νίκη της στην εφετινή Euroleague. Οι Βάσκοι υπερασπίστηκαν την έδρα τους με το τελικό 78-66 επί της Μονακό, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην τρίτη διαδοχική απώλεια τους (2-3).

Στο Βελιγράδι, η Άλμπα Βερολίνου επέστρεψε στις νίκες (2-3), σημειώνοντας μάλιστα το πρώτο της εφετινό «διπλό» στην Ευρώπη. Οι Γερμανοί πέρασαν νικηφόρα με 78-63 από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα, υποχρεώνοντας τους Σέρβους στη δεύτερη διαδοχική ήττα τους και τρίτη στο σύνολο.