ΤΣΣΚΑ-Ολυμπιακός 88-82: Τον «σκότωσε» ο Κλάιμπερν, δεν έφτανε ο Ντόρσει!

Ο Ουίλ Κλάιμπερν πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση οδήγησε την ΤΣΣΚΑ στη νίκη (88-82) επί του Ολυμπιακού στη Μόσχα

Με τον Ουίλ Κλάιμπερν να παίξει και για τον Τορνίκε Σενγκέλια, «εκτέλεσε» τον Ολυμπιακό οδηγώντας την ΤΣΣΚΑ στη νίκη (88-82) επί τοης ελληνικής ομάδας στη Μόσχα!

Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ και 32 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Από τους «ερυθρόλευκους» μεγαλειώδη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τάιλερ Ντόρσει που σταμάτησε στους 32 πόντους (ρεκόρ καριέρας), αλλά ήταν απελπιστικά μόνος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι αιφνιδιάζοντας την ρωσική ομάδα (4-15 στο 5’ και 6.18 στο 5.30’’). Όμως, άμεσα ο Δημήτρης Ιτούδης ανέβασε την πίεση στην άμυνα με τους Ίφε Λούντμπεργκ και Ντάνιελ Χάκετ ισορροπώντας άμεσα το ματς!

Δυο τρίποντα του Νικίτα Κουρμπάνοφ και τα καλάθια του Αλεξέι Σβεντ μείωσαν την διαφορά (15-23 στο 8.20’’), όμως ο Τάιλερ Ντόρσει που ήταν «καυτός» διατήρησε μια απόσταση (15-25 στο 9’) για την ελληνική ομάδα. Ο Κουρμοπάνοφ και ο Λούντμπεργκ επέτρεψαν στην ΤΣΣΚΑ να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -5 (20-25, στο 10’).

Η πίεση στα 3/4 του γηπέδου από τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη απέφερε καρπούς οδηγώντας σε λάθη την ελληνική ομάδα και οι «βόμβες» από την περιφέρεια των Σβεντ και Χάκετ έβαλαν σε... θέση οδηγού (31-27 στο 14.40’’) τους Ρώσους. Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ματς με τον Γιώργο Πρίντεζη, αλλά είχε χάσει την ευχέρεια στο σκοράρισμα του καθώς ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έμεινε σε όλο το δεύτερο 10λεπτο στον πάγκο στον... βωμό του rotation των προπονητών!

Αυτό το «πλήρωσε» ο Ολυμπιακός, καθώς οι πόνοι του διεθνή γκαρντ έλειψαν και η ΤΣΣΚΑ πατώντας... γκάζι στο τελευταίο 3λεπτο του πρώτου μέρους «έχτισε» μια διαφορά 10 πόντων (48-38 στο 20’) με τον Ουίλ Κλάιμπερν να δίνει μια μοναδική παράσταση επιθετικά επιτυγχάνοντας δυο «γκολ-φάουλ»!

Στην επανάληψη, παρότι η ΤΣΣΚΑ είχε παραταχθεί χωρίς τον βασικό πλέι μέικερ (Μάριους Γκριγκόνις), τον φορμαρισμένο Τορνίκε Σενγκέλια και τον τραυματία Νίκολα Μιλουτίνοβ άντεξε και τα καλάθια των Κλάιμπερν και Φόγκτμαν της έδιναν μια διαφορά ασφαλείας (64-49) όμως, μια αντεπίθεση των «ερυθρολεύκων» με τον εξαιρετικό Τάιλερ Ντόρσει έφερε τον Ολυμπιακό στο -7 (66-59, στο 30’) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν κακός και ο Μπαρτζώκας τον κράτησε στον πάγκο, ο Τόμας Ουόκαπ δίπλα στον Ντόρσει συνέθεσαν ένα καλό δίδυμο και τα καλάθια του ομογενή γκαρντ έφεραν την ελληνική ομάδα σε απόσταση ενός σουτ (66-63 στο 31’).

Εκεί, η ΤΣΣΚΑ πάτησε το... γκάζι και με ένα επί μέρους 12-3 εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 (78-66) χωρίς να αισθανθεί ξανά απειλή. Ο Μπαρτζώκας διαμαρτυρήθηκε για ένα φάουλ που δόθηκε στον Γουόκαπ, χρεώθηκε με τεχνική ποινή και με το γκολ-φάουλ του Κλάιμπερν η διαφορά παρέμεινε σε... απόσταση ασφαλείας για την ρωσική ομάδα στην Megasport Arena της Μόσχας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Χορντόβ, Ζαμοΐσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολόμποι 16 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ούχοφ, Χάκετ 4 (1), Φόγκτμαν 3 (1), Κλάιμπερν 29 (6/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαρίντ, Κουρμπάνοφ 10 (2), Σβεντ 10 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 32 (4/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 6 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 2, Μάρτιν 5, Βεζένκοβ 6 (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 5 (1), Ζαν-Σαρλ 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα).