Ζαλγκίρις-Μπάγερν Μονάχου 73-75: Άνοιξε λογαριασμό με διπλό στο Κάουνας

H Μπάγερν Μονάχου χρειάστηκε να περιμένει την πέμπτη αγωνιστική για να ανοίξει λογαριασμό στην Euroleague καθώς επικράτησε 75-73 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας

Την πρώτη της νίκη στην Euroleague πέτυχε η Μπάγερν Μονάχου που επικράτησε 75-73 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι Βαυαροί μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16 πόντους όμως στηριζόμενοι στους ΝτεΣόν Τόμας (15π.), Βλάντιμιρ Λούτσιτς (17π.) και Νταρούν Χίλιαρντ (14π.) κατάφεραν να επιστρέψουν και να πάρουν τη νίκη. Από την πλευρά τους οι Λιθουανοί έμειναν στο 0-5.

Κορυφαίοι των Γερμανών ήταν οι Λούτσιτς με 17, Τόμας με 15 και Χίλιαρντ με 14 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Λεκαβίτσιους με 17 και Νέμπο με 12 πόντους.

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με +12 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη δέχτηκαν πολλά επιμέρους σκορ και σερί και το ματς έγινε «θρίλερ», με τη βολή του Λούτσιτς να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 24-13, 39-27, 55-52, 73-75