Ρεάλ Μαδρίτης-Φενέρμπαχτσε, 70-69: Διατήρησε το αήττητο στην έδρα της η ομάδα του Λάσο

Ρεάλ Μαδρίτης-Φενέρμπαχτσε: Την έβδομη σερί νίκη της επί της Φενέρ μέτρησαν οι Μαδριλένοι στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Euroleague

Ρεάλ και Φενέρμπαχτσε ξεκίνησαν νευρικά την αναμέτρηση με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν εύκολα το 8-12 και το 20-28 στα μέσα της δεύτερης περιόδου με τον Πολονάρα να πρωταγωνιστεί.

Οι Τούρκοι ξέφυγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +10. Ωστόσο, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Κοζέρ με σερί  τρίποντα διαμόρφωσε το 35-41, βάζοντας τους γηπεδούχους ξανά στο παιχνίδι.

Οι Μαδρικένοι ξεκίνησαν μουδιασμένα στην τρίτη περίοδο όμως τα μεγάλα σουτ των Χάνγκα και Φερνάντεθ έκαναν το 45-48 και ο Κοζέρ με ένα ίδιο τρίποντο όπως στο τέλος του ημιχρόνου έκανε το 50-52.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια. Τρία λεπτά για την λήξη ο Τζόρτζεβιτς χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και με 3/5 βολές η Ρεάλ έκανε το 64-62. Ο πρωταγωνιστής Κοζέρ μείωσε με λέι απ, ο Χένρι έχασε το τρίποντο και ο Πουαριέ στις βολές ήταν εύστοχος για την ανατροπή (70-69) στα 10''. Έτσι, η Ρεάλ πήρε το ματς και διατήρησε αλώβητη την έδρα της.

Δεκάλεπτα: 10-15, 35-41, 50-52, 70-69

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ