ΠΑΟΚ-Ηρακλής 79-72: Είχε ψυχραιμία και Γκρίφιν

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε (79-72) του Ηρακλή στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να κάνει την διαφορά

Η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό στην τελευταία περίοδο ήταν τα στοιχεία που οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στη νίκη (79-72) επί του Ηρακλή στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Ο «δικέφαλος» με τον Άρη Λυκογιάννη έχει το τελευταίο διάστημα πέντε νίκες σε έξι παιχνίδια, ενώ στην τελευταία περίοδο ο Μάλκολμ Γκρίφιν ήταν ο βασικός υπεύθυνος για το 13-0 που «έτρεξαν» οι γηπεδούχοι και έφτασαν στη νίκη.

Την ίδια στιγμή ο «γηραιός» ήταν άστοχος από την περιφέρεια (είχε 7/31 σουτ ήτοι 22%) και αυτό το γεγονός του στέρησε την δυνατότητα να κάνει την έκπληξη.

Στην αρχή του αγώνα, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 14-4 (στο 5’) και 19-6 (στο 8’). Ο Ηρακλής ήταν άστοχος (είχε 4/11 σουτ εντός παιδιάς) και βρέθηκε στο -8 (21-13) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο 10λεπτο με τον Όλιβιε Χάνλαν να σκοράρει συνεχώς ο «γηραιός» έκανε ένα επιμέρους 2-13 σερί και ισοφάρισε (30-30) στο 15’ δίνοντας νέα τροπή στο ματς, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα (40-38).

Ο Ηρακλής ισορρόπησε το ματς και είχε βλέψεις για το «διπλό». Με τον Ουίλ Χάτσερ να οργανώνει και να «εκτελεί» όποτε απαιτήθηκε και με τρίποντο σε «νεκρό χρόνο» ο «γηραιός» μείωσε σε 57-56 στο 30’).

Ο νεοαποκτηθείς Όμπι Ενετσιόνια με καλάθι στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έδωσε προβάδισμα στον «γηραιό» (57-58). Εκεί, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Μάλκολμ Γκρίφιν και άξιους συμπαραστάτες τους Λοβ, Κονατέ και Μπιτς «έχτισε» μια διαφορά (72-58) με ένα σερί 15-0 που επέτρεψε στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να πάρει τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Πουρσανίδης Κ., Λόρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72.

Οι 10 διάσημοι παίκτες τυχερών παιχνιδιών που κατέληξαν στη φυλακή!
Ολυμπιακός: Τρίτη ελληνική ομάδα σε ημιτελικά Ευρώπης μετά τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR-Περιστέρι, Ολυμπιακός-Ναντ και Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR - Περιστέρι: Γιορτάζει με τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ πριν τη μάχη των playoffs