Παναιτωλικός-Λαμία 1-2: «Διπλό» παραμονής για τους Φθιώτες (photos+videos)

Παναιτωλικός-Λαμία: Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα νίκησε πετά από επτά αγωνιστικές.

Στο κατάλληλο σημείο κατάφερε η Λαμία να επιστρέψει στις νίκες, καθώς επικράτησε 2-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο. Οι Φθιώτες βρήκαν το πολύτιμο τρίποντο, μετά από επτά σερί ήττες, και απομακρύνθηκαν από τον ουραγό Απόλλωνα.

Ο Μανούσος στο 45’ και ο Ελευθεριάδης στο 77’ πέτυχαν τα γκολ της Λαμίας, με τον Παναιτωλικό να μειώνει στο 83’ με τον Ντουάρτε. Πιο πολύ από την ήττα στο Αγρίνιο στενοχωρήθηκαν με τον τραυματισμό του Μαλή, ο οποίος σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις υπέστη ρήξη αχιλλείου.

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο Αγρίνιο στο πρώτο 25λεπτο, με δυνατές μονομαχίες, ένταση, αλλά χωρίς φάσεις. Κάποια σουτ των Φλόρες και Νταγκό δεν ανησύχησαν τον Σαράνοφ. Η πρώτη ουσιαστική φάση σημειώθηκε στο 29’, όταν ο Καρέλης εκμεταλλεύτηκε λάθος του Αντέτζο και βγήκε απέναντι στον τερματοφύλακα της Λαμίας, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στο 40’ ο Μαλής έπεσε άτσαλα στο έδαφος και τραυματίστηκε, αποχωρώντας δακρυσμένος από τον αγωνιστικό χώρο, καθώς όλα δείχνουν πως είναι σοβαρό το πρόβλημα.

Με τους παίκτες του Παναιτωλικού να είναι μουδιασμένοι από τον τραυματισμό του Μαλή, η Λαμία βρήκε τον τρόπο στο 45’ να σκοράρει. Ο Μανούσος από πλάγια θέση «τσίμπησε» τη μπάλα και νίκησε τον Ανέστη για το 0-1, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, έχοντας την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί, με τον Καρέλη να μην βρίσκει τρόπο να σκοράρει. Αντίθετα, η Λαμία ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και στο 59’ ο Ελευθεριάδης από μπαλιά του Ρόμανιτς βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ.

Στο 64’ ο Αποστολάκης έπεσε στην περιοχή από κόντρα με τον Τάιρον, με τον διαιτητή και τον VAR να μη θεωρούν πως υπάρχει κάτι επιλήψιμο.

Ο Γιάννης Αναστασίου φρέσκαρε τη μεσοεπιθετική του γραμμή, με τη Λαμία πάντως να αμύνεται σωστά και να διαχειρίζεται το προβάδισμά της. Στο 77’ ο Ελευθεριάδης από κάθετη μπαλιά, πλάσαρε εύστοχα για το 0-2. Το VAR έλεγξε τη φάση για οφσάιντ και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο 83’ ο Ντουάρτε με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 1-2 για τον Παναιτωλικό, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στα τελευταία λεπτά οι Αγρινιώτες πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής (44’ Αποστολάκης), Λάρσον, Κορνέλιους, Περέιρα (71’ Αντούνες), Μάρτενσον (70’ Μπαρμπόσα), Φλόρες, Νταγκό (81’ Μόρσεϊ), Ντουάρτε, Μεντόσα, Καρέλης (70’ Βέργος).

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Λούκας, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπανγκουρά (46’ Ελευθεριάδης), Ρόμανιτς (85’ Τζανετόπουλος), Καραμάνος (80’ Βέλλιος), Μανούσος (63’ Τάιρον / 85’ Προβυδάκης).