Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ που κυνηγούν οι Πειραιώτες κόντρα στο «τριφύλλι» (video+photos)

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να πετύχουν την τέταρτη σερί νίκη τους εντός έδρας επί του αιώνιου αντιπάλου τους, κάτι που έχει να συμβεί 52 χρόνια.

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στις 19.30 και κυνηγάει ένα ρεκόρ που κρατάει 52 χρόνια.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν τρεις σερί νίκες εντός έδρας κόντρα στον μεγάλο τους αντίπαλο. Νίκησαν την περασμένη σεζόν 1-0 για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και 3-0 στα play offs. Στον πρώτο γύρο την τρέχουσα περίοδο επικράτησαν πάλι 1-0 και τώρα θέλουν την τέταρτη νίκη τους.

Τη σεζόν 2018-19 είχαν αναδειχθεί ισόπαλες οι δύο ομάδες στο Φάληρο, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις 1-1 τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε προηγηθεί με εκπληκτικό γκολ του Κάτσε.  Εφόσον οι Πειραιώτες νικήσουν και σήμερα, τότε θα φτάσουν τις τέσσερις σερί νίκες ως γηπεδούχοι επί του «τριφυλλιού», κάτι που έχει να συμβεί από τις σεζόν 1966-69.

Εκείνες τις χρονιές, ο Ολυμπιακός σημείωσε δύο νίκες με 1-0, μία με 2-1 και μία με 4-0.