Λεβαδειακός-Ξάνθη 1-1: Μοιρασιά στη Βοιωτία

Στο 1-1 έμειναν Λεβαδειακός και Ξάνθη στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής.

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στη Super League 2, καθώς Λεβαδειακός και Ξάνθη έμειναν στο 1-1. Οι Βοιωτοί ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν στο 45+2’ με τον Τζιώρα. Οι Ξανθιώτες ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στην ισοφάριση στο 55’ με κεφαλιά του Θυμιάνη. Από εκεί και πέρα, δεν μπήκε άλλο τέρμα, παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Με όρεξη ξεκίνησε το παιχνίδι ο Λεβαδειακός απέναντι στην Ξάνθη, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Στο 11’ το σουτ του Ενομό δεν βρήκε στόχο, όπως και στο 16’ το σουτ του Συμελίδη. Η Ξάνθη είχε στο 28’ ένα άστοχο σουτ του Έμπερτ, ενώ στο 34’ ο Γκέκας απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Σιατραβάνη. Η υπεροχή του Λεβαδειακού συνεχίστηκε και τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Γκονσάλβες απέκρουσε το σουτ του Ενομό, ο Νίλι πήρε τη μπάλα και έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Τζιώρας με πλασέ πέτυχε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά και στο 47’ ένα σουτ του Τάτου δεν βρήκε στόχο. Στο 55’ από κόρνερ, ο Θυμιάνης πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 59’ το φάουλ του Έμπερτ πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Γκέκα, ενώ στο 71’ ο Βήχος έπιασε ένα καλό σουτ, το οποίο πέρασε πάνω από την εστία της Ξάνθης.

Ο Λεβαδειακός έψαξε περισσότερο το γκολ στα τελευταία λεπτά, με το σουτ του Πολέτο να κοντράρει στο 87’ και να περνά κόρνερ, ενώ στο 90’ η κεφαλιά του Πολέτο κατέληξε στην αγκαλιά του Γκονσάλβες. Στις καθυστερήσεις, ο Καπνίδης επιχείρησε να κρεμάσει τον Γκέκα με σουτ από αρκετά μακριά, με τη μπάλα να περνά μόλις άουτ.

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Νίκας, Καραχάλιος, Μεχία, Συμελίδης (89’ Μαρίνος), Νίλι, Τζιώρας (75’ Γαϊτανίδης), Εννομό (67’ Πολέτο).

ΑΟ Ξάνθη (Τόνι Πόποβιτς): Μπέντο, Τσαμούρης (46’ Γκαρσία), Παπάζογλου, Τάτος, Στάθης, Δημούτσος, Βέρμερ, Σιατραβάνης (76’ Βόλτερς), Τζούρμαν, Θυμιάνης, Έμπερτ (90+’1 Καπνίδης).

Euroleague: Στην 8αδα η Μπασκόνια, "σκότωσε" την Βίρτους απ' το τρίποντο
Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"