Διπρόσωπη η ΑΕΚ, 5-0 την ΑΕ Διμηνίου (photos)

Τη δεύτερή της νίκη πήρε η ΑΕΚ στις φιλικές της αναμετρήσεις επικρατώντας 5-0 της ΑΕ Διμηνίου απογοητεύοντας όμως στο δεύτερο ημίχρονο.

Αρκετά νωρίς είναι για να βγουν συμπεράσματα για την εικόνα της ΑΕΚ, ωστόσο σίγουρα κάποια πράγματα φαίνονται από νωρίς. Η ΑΕ Διμηνίου δεν προσφερόταν για να μπορέσει να γίνει αρκετή κριτική για την εικόνα της Ένωσης. Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα έδειξε δύο πρόσωπα στο τρίτο της φιλικό.

Στο πρώτο μέρος όπου αγωνίστηκαν οι θεωρητικά βασικοί, έπαιξε στρωτό ποδόσφαιρο με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας, φτάνοντας άνετα στο 3-0 που θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο.

Στην επανάληψη, ο Δέλλας χρησιμοποίησε εντελώς διαφορετική ενδεκάδα με τους παίκτες της Ένωσης να δείχνουν πως χρειάζονται αρκετή δουλειά ακόμα, πετυχαίνοντας ακόμα δύο τέρματα για να διαμορφωθεί το τελικό 5-0.

Ηγέτης ο Μπαρμπόσα

Από τα πρώτα λεπτά ο «δικέφαλος» είχε τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας με τους παίκτες της ομάδας να ψάχνουν σε αρκετές περιπτώσεις τον Έλντερ Μπαρμπόσα που έδειξε πως φέτος θα κάνει τη διαφορά με χαρακτηριστική άνεση στη δεύτερη κατηγορία.

Ο Πορτογάλος επιθετικός με την ταχύτητά του και το ταλέντο του, κατάφερε να βγάλει αρκετές φάσεις προς τους συμπαίκτες του. Το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους» άνοιξε στο 20’ ο νεαρός αμυντικός Σβάρνας που με καρφωτή κεφαλια ύστερα από σέντρα του Μάνταλου δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Από εκεί και πέρα, η Ένωση πήρε φόρα και έφτασε σε ακόμα δύο τέρματα. Στο 27’ ο Μπαρμπόσα άνοιξε την μπάλα στα πλάγια στον Πεταυράκη, ο οποίος έκανε τη σέντρα για να γίνει η κεφαλιά από τον Μπρέσεβιτς και ύστερα από κόντρα να καταλήξει στα αντίπαλα δίχτυα.

Το 3-0 του πρώτου μέρους διαμορφώθηκε δύο λεπτά αργότερα. Τότε, ο Μπαρμπόσα ανάμεσα σε αρκετούς αμυντικούς της ΑΕ Διμηνίου, ξεμαρκαρίστηκε για να κάνει το σουτ και να νικάει τον Κοντογιάννη.

Χαμηλοί ρυθμοί στην επανάληψη

Ο Δέλλας στο δεύτερο μέρος χρησιμοποίησε μία εντελώς διαφορετική ενδεκάδα. Οι «αναπληρωματικοί» έδειξαν αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη και θα πρέπει να βελτιωθούν αρκετά στη συνέχεια.

Στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης η ΑΕΚ είχε μόλις μία ευκαιρία για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 73’ ο Ντακόλ με εξαιρετικό μακρινό σουτ. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Αραβίδη στο 84’. Αξιοσημείωτο, είναι πως η Ένωση βρήκε τα γκολ από πέντε διαφορετικούς σκόρερ, κάτι που σίγουρα χαροποίησε τον Δέλλα.

Η ενδεκάδα του πρώτου μέρους: Βούρας, Γεωργέας, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Σβάρνας, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Μπρέσεβιτς (34’ Τσεβάς).
Η ενδεκάδα του δευτέρου μέρους: Π. Ντούνης, Μπακάκης, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Σαρρής, Ρόβας, Φαγιέ, Ζόριτς, Ντούνης, Αραβίδης, Ντακόλ.

{livechat}1266126{/livechat}

Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκαν με «βαρύ» πρόστιμο λόγω Game 1
Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena
Super League 2: Η Athens Kallithea είναι με το… ένα πόδι στη «μεγάλη» κατηγορία
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Επίσημο! Στις 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό το Παναθηναϊκός – Άρης