Premier League: Πρώτη νίκη με εννιάρα για Λίβερπουλ - Με ανατροπή η Σίτι (videos)
Twitter/Liverpool

Η Λίβερπουλ διέλυσε τα κοντέρ καθώς επικράτησε 9-0 της Μπόρνμουθ εντός έδρας και πήρε την πρώτη νίκη της φέτος στην Premier League - Δυο ασίστ από τον Κώστα Τσιμίκα

H Λίβερπουλ χρειάστηκε να περιμένει τέσσερις αγωνιστικές προκειμένου να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της στην φετινή Premier League αλλά το έκανε με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μετά τις ισοπαλίες με Φούλαμ και Κρίσταλ Πάλας και την ήττα στο Ολντ Τράφορντ από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 9-0 εντός έδρας της Μπόρνμουθ, που ήταν άτυχη καθώς «πλήρωσε» τα «νεύρα» της Λίβερπουλ για τα ανεπιτυχή αποτελέσματα στο ξεκίνημα της χρονιάς.

Στο πάρτι της Λίβερπουλ συμμετείχε και ο Κώστας Τσιμίκας που πέρασε στον αγώνα στο 69ο λεπτό και μοίρασε δυο ασίστ για το 8-0 και το 9-0.

Ο Ντιάζ άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, με τους Έλιοτ (6΄), Αλεξάντερ Άρνολντ (28΄), Φιρμίνο (31΄) και Φαν Ντάικ (45΄) να διαμορφώνουν το 5-0 του πρώτου ημιχρόνου. Η Λίβερπουλ μπήκε με το πόδι με το γκάζι και στο δεύτερο μέρος και έκανε το 6-0 με αυτογκόλ του Μεπχάμ στο 46΄. Οι Φιρμίνο (62΄), Καρβάλιο (80΄) και Ντίαζ (85΄) έκαναν το 9-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάαλαντ, η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε το σοκ του πρώτου μέρους με την Κρίσταλ Πάλας εντός έδρας όπου βρέθηκε να χάνει 0-2 (αυτογκόλ ο Στόουνς στο 4΄και γκολ ο Άντερσεν στο 21΄).

Ο Μπερνάρντο Σίλβα μείωσε σε 1-2 στο 53ο λεπτό βάζοντας ξανά τους παίκτες της Σίτι στο ματς. Και κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Νορβηγός. 2-2 στο 62΄, 3-2 στο 70΄και το τελικό 4-2 στο 81΄από τον Χάαλαντ που έσωσε την ομάδα του από νέα γκέλα μετά την ισοπαλία με 3-3 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Νιούκαστλ.

Ψυχωμένη αποδείχτηκε η Τσέλσι, η οποία δεν πτοήθηκε από την γρήγορη αποβολή του Γκάλαχερ και λύγισε την Λέστερ με 2-1, με τις «αλεπούδες» να έχουν τρία δοκάρια και σωρεία χαμένων ευκαιριών τουλάχιστον για να φύγουν από το «Στάμφορντ Μπριτζ» με την ισοπαλία. Από εκεί και πέρα η Μπράιτον επικράτησε 1-0 της Λιντ και παραμένει στην κορυφή με 10 βαθμούς. Τέλος, η Μπρέντφορντ πήρε την ισοπαλία (1-1) κόντρα στην Έβερτον που έχει μόλις δύο βαθμούς μετά από 4 αγωνιστικές.

Στην Basket League ο Πανιώνιος, πήρε τη ματσάρα με τον Ηρακλή!
Λίβερπουλ: Συγκλονιστική υποδοχή στον Γιούργκεν Κλοπ για το τελευταίο του ματς (vid)
Συλλαλητήριο οπαδών του Παναθηναϊκού και πορεία στην Αλεξάνδρας– Επεισόδια κοντά στο γήπεδο
Άρης - ΠΑΟΚ: Συγκέντρωση οπαδών έξω από το ξενοδοχείο του Δικέφαλου - Στα μπαλκόνια οι παίκτες (vid)