Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: Έκλεισαν εισιτήριο για Κατάρ οι Ιαπωνία και Σαουδική Αραβία

Με δύο γκολ του Καόρου Μιτόμα (σ.σ. είχε περάσει σαν αλλαγή στη θέση του Μιναμίνο στο 84') στο 89' και το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ιαπωνία νίκησε σήμερα (24/03) την Αυστραλία με 2-0, για να προκριθεί στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου για την έβδομη διαδοχική διοργάνωση.

Η πρώτη νίκη της Ιαπωνίας επί των Socceroos στην Αυστραλία από το 1998 εξασφάλισε επίσης την πρόκριση στη Σαουδική Αραβία στο Μουντάλ του Κατάρ και «καταδίκασε» την Αυστραλία σε ένα δύσκολο μονοπάτι μέσω δύο play off, εάν θέλει να περάσει στους τελικούς για πέμπτη συνεχόμενη φορά.

Η Αυστραλία θα προσπαθήσει να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της, μέσα από τη διαδικασία play off, πρώτα εναντίον της τρίτης ομάδας από τον άλλο ασιατικό προκριματικό όμιλο και στη συνέχεια εάν νικήσει , αντιμετωπίζοντας την πέμπτη ομάδα στη ζώνη της Νότιας Αμερικής.

Ο προκριματικός αγώνας φαινόταν να κατευθύνεται προς ένα αδιέξοδο χωρίς σκορ στο 89ο λεπτό, όταν ο Μίτομα νίκησε τον τερματοφύλακα της Αυστραλίας Ματ Ράιαν.

Ο Ιάπωνας εξτρέμ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα αμφιβολία πέντε λεπτά αργότερα, όταν πέρασε από την κουρασμένη άμυνα της Αυστραλίας και βρήκε ξανά δίχτυα, παρά την απελπισμένη βουτιά του Ράιαν.

Με τον Έντο να τρέχει στη μέση και τον Μιναμίνο να αποτελεί συνεχή απειλή μπροστά, η Ιαπωνία άξιζε τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα της Αυστραλίας που αγωνίστηκε με πολλές απουσίες, λόγω κρουσμάτων Covid-19 και τραυματισμών.

Ο Μιναμίνο είχε δύο δοκάρια μέσα σε πέντε λεπτά προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Socceroos είχαν επίσης τις ευκαιρίες τους, κυρίως ένα αυτογκόλ του Μίκι Γιαμάνε που ακυρώθηκε για φάουλ στον τερματοφύλακα, αλλά άφησαν πολύ χώρο για κατοχή στη μεσαία γραμμή και δυσκολεύτηκαν να αντιμετωπίσουν τον ρυθμό της Ιαπωνίας μετά το ημίχρονο.

Στο μεταξύ, την εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Νότια Κορέα γνώρισε το Ιράν σ' ένα αδιάφορο από βαθμολογικής άποψης παιχνίδι για τα προκριματικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου (αμφότερες έχουν περάσει στα τελικά). Αντίθετα, είχε… ελληνικό και δη «κιτρινόμαυρο» ενδιαφέρον μιας και αγωνίστηκαν και οι τρεις διεθνείς Ιρανοί παίκτες της ΑΕΚ. Συγκεκριμένα, οι Μοχαμάντι και Χατζισαφί ξεκίνησαν ως βασικοί, με τον πρώτο να αγωνίζεται ως αριστερό μπακ για 46', ενώ ο δεύτερος ως κεντρικός χαφ για 64', με τους παίκτες να αντικαθιστώνται εν συνεχεία. Από την άλλη, ο Ανσαριφάρντ πέρασε ως αλλαγή στο 87'.

Με την πρόκριση Ιαπωνίας και Σαουδικής Αραβίας, έγιναν 16 οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει μέσω της προκρματικής φάσης- εκτός από την διοργανώτρια χώρα του Κατάρ-, συμμετοχή στο Μουντιάλ 2022: Αργεντινή, Βέλγιο, Βραζιλία, Κροατία, Δανία, Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ιράν, Ιαπωνία, Νότια Κορέα, Ολλανδία, Κατάρ, Σαουδική Αραβία, Σερβία, Ισπανία, Ελβετία.

6. Βιετνάμ 7-18 3

Μπορείτε να δείτε ΕΔΩ το συνολικό θέμα του Onsports για τις κενές θέσεις του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ