Προκριματικά Μουντιάλ: Ματσάρα και «φωνές» στη Σερβία, το Λουξεμβούργο την έκπληξη - Όλα τα γκολ

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε στο φινάλε στο Σερβία-Πορτογαλία αλλά παρότι η μπάλα πέρασε καθαρά τη γραμμή δεν μέτρησε ποτέ με τις δυο ομάδες να μένουν στο 2-2 - Έκπληξη από το Λουξεμβούργο που επικράτησε 1-0 της Ιρλανδίας

Το Λουξεμβούργο έκανε την τεράστια έκπληξη, νικώντας την Ιρλανδία με 1-0 μέσα στο Δουβλίνο για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής και άλλαξε τις ισορροπίες στον πρώτο όμιλο. Το «χρυσό» γκολ των Λουξεμβούργιων σημείωσε ο Ζέρσον Ροντρίγκες στο 85ο λεπτό.

Κατά τα λοιπά, ισόπαλα έληξαν τα δύο ντέρμπι του Σαββάτου. Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος προηγήθηκε 2-0 (με ισάριθμα γκολ του Ζότα) στο «Μαρακανά» του Βελιγραδίου, επίσης στον 1ο όμιλο, αλλά η Σερβία εξαπέλυσε αντεπίθεση διαρκείας και κατάφερε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας χάρις στα τέρματα των Μίτροβιτς και Κόστιτς.

Βέβαια η φάση που έκρινε το ματς έγινε στο φινάλε όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε μιας και η μπάλα πέρασε όλη τη γραμμή αλλά ο Μακέλι δεν μέτρησε το γκολ και έτσι έμεινε το 2-2. Μάλιστα στο φινάλε της αναμέτρησης ο Κριστιάνο Ρονάλντο τρελάθηκε φεύγοντας απο τον αγωνιστικό χώρο πετώντας το περιβραχιόνιο του.

Για τον 5ο όμιλο, το Βέλγιο τα βρήκε σκούρα στην Τσεχία, βρέθηκε πίσω στο σκορ και χρειάστηκε η κλάση του Λουκάκου για να αποφύγουν την ήττα οι «κόκκινοι διάβολοι» (1-1) στην Πράγα.

Η άλλη έκπληξη της βραδιάς έγινε στον 8ο όμιλο, όπου η Σλοβακία βρέθηκε να χάνει από τη Μάλτα με 0-2 στο 20ό λεπτό, μέσα στην Τρνάβα, αλλά αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε και απέφυγε μια έκπληξη... επικών διαστάσεων.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

ΣΑΒΒΑΤΟ 27/03/2021

1ος Όμιλος
Ιρλανδία-Λουξεμβούργο 0-1 (85΄ Ροντρίγκες)

Σερβία-Πορτογαλία 2-2 (36΄ Μίτροβιτς, 60΄ Κόστιτς - 11΄, 36΄ Ζότα)

5ος Όμιλος
Λευκορωσία-Εσθονία 4-2 (45΄ πεν., 83΄ Λισάκοβιτς, 64΄ Κέντρις, 81΄ Σαβίτσκι - 31΄, 55΄ Ανιέρ)

Τσεχία-Βέλγιο 1-1 (50΄ Πρόβοντ - 61΄ Λουκάκου)

Ρεπό: Ουαλία

7ος Όμιλος
Μαυροβούνιο-Γιβραλτάρ 4-1 (25΄ Μπετσιράι, 43΄ Σίμιτς, 53΄ Τομάσεβιτς, 80΄ Γιόβετιτς - 30΄ πεν. Στιτς)
Ολλανδία-Λετονία 2-0 (32΄ Μπεργκούις, 69΄ Ντε Γιονγκ)

Νορβηγία-Τουρκία 0-3 (4΄, 59΄ Τουφάν, 28΄ Σογιουντσού)