Βήμα παραμονής για Κατάνια, 3-1 τη Λάτσιο (video)

Από τη ζώνη του υποβιβασμού αποσπάστηκε η Κατάνια που πήρε σπουδαίας σημασίας νίκη με 3-1 επί της Λάτσιο στη Σικελία.

Την πρώτη της νίκη ύστερα από πέντε αναμετρήσεις πανηγύρισε η Κατάνια η οποία φιλοξενώντας τη Λάτσιο έφτασε στη νίκη με 3-1 για να μπορέσει τελικά να αποσπαστεί και από τις θέσεις που οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία.

Η καλή ημέρα από νωρίς φάνηκε για τους Σικελούς καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Ίθκο. Η απάντηση των Ρωμαίων ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μάουρι να ισοφαρίζει.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης όμως, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα για το 2-1 με τον Σπόλι στο 48’. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε δέκα λεπτά αργότερα από τον Περούτσι.

ΚΑΤΑΝΙΑ: Αντούχαρ, Αλβάρεζ, Σπόλι, Μπελούσι, Περούτσι, Ριναούντο, Λόντι (82’ Πλασίλ), Ίθκο, Κάστρο (78’ Ρόλιν Φερνάντεζ), Μπεργκέσιο, Μπαριέντος (16’ Κέκο).
ΛΑΤΣΙΟ: Μπερίσα, Κονκό, Μπιάβα, Ντιάς, Ράντου, Μπίλια (46’ Γκονζάλεζ), Λεντέσμα, Καντρέβα, Μάουρι (71’ Περέρα), Λούλιτς, Κλόσε.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ