Έκανε πλάκα η Παρί, 5-0 τη Ναντ (video)

Τη διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της διατήρησε η Παρί Σεν Ζερμέν που επικράτησε 5-0 της Ναντ στο «Παρκ ντε Πρενς».

Τη δεύτερή της συνεχόμενη νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν για να παραμείνει στους πέντε βαθμούς πάνω από τη Μονακό. Η ομάδα του Λοράν Μπλαν διέλυσε τη Ναντ 5-0 στο Παρίσι δείχνοντας την ανωτερότητά της.

Από το δέκατο λεπτό, οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τέρμα του Τιάγκο Σίλβα. Στο 36’ ο Ιμπραΐμοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0 για τους πρωτευουσιάνους.

Στην επανάληψη, η νίκη της Παρί πήρε διαστάσεις θριάμβου με τα τέρματα των Μότα (51’), Καβάνι (58’) και Ιμπραΐμοβιτς (64’) να κάνουν το τελικό 4-0.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Σιρίγκου, Μάξουελ, Άλεξ Κόστα, Τιάγκο Σίλβα, Φαν ντερ Βιλ, Ματουιντί, Βεράτι (64’ Παστόρε), Μότα (70’ Μαρκίνιος), Καβάνι, Λαβέτσι (46’ Λούκας), Ιμπραΐμοβιτς.
ΝΑΝΤ: Ριού, Σισοκό, Τζιλομπότζι, Αλαντούρ, Βιζκαρόντο, Ντο, Τουρέ (76’ Πανκράτ), Τρεμπέλ (52’ Μπανγκουρά), Βερετούτ (31’ Μπεντόγια), Γκάκπε, Τζόρτζεβιτς.