Ελπίδων: Χαμένη ευκαιρία στην Πολωνία

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η Εθνική Ελπίδων από την Πολωνία εκτός έδρας, χάνοντας πέναλτι με τον Ποτουρίδη στις καθυστερήσεις για να δεχτεί και τρίτο γκολ αργότερα.

Πολύ δύσκολο γίνεται πλέον το έργο της Εθνικής ομάδας ελπίδων για πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro κάτω των 21, μετά την ήττα της με 3-1 απέναντι στην Πολωνία εκτός έδρας.

Η εικόνα της ομάδας μας δεν ήταν καλή, ωστόσο ακόμα και έτσι θα μπορούσε να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα, καθώς στις καθυστερήσεις, ο Ποτουρίδης αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Νωρίτερα, ο Μίλικ, επιθετικός της Πολωνίας, είχε φροντίσει να δώσει σπουδαίο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του καθώς στο 61’ άνοιξε το σκορ για να κάνει το 2-0 στο 79’.

Ο Καρέλης μείωσε στο 85’ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με τον Ποτουρίδη στο 91’ να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Ο Μίλικ, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 95’ ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ, «σκότωσε» τις ελπίδες της Ελλάδας για κάτι θετικό.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σούμσκι, Γιανίτσκι, Ντζίνβιελ, Ζιελίνσκι (86’ Βόλκι), Γκόλα, Φέρμαν, Τσάπεκ (94’ Νταμπρόφσκι), Μίλικ, Βσόλεκ, Παβόλφσκι (77’ Λεβαντόφσκι).
ΕΛΛΑΔΑ: Διούδης, Μπουγαΐδης, Ποτουρίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κίτσιου. Λαγός, Μπουχαλάκης (84’ Σιώπης), Μαυρίας, Γιαννιώτας, Κολοβός (78’ Καρέλης), Διαμαντάκος (75’ Βέλλιος).

Ιστιοπλοΐα: Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula Kite στο Ιέρ