Τάσεις αυτοκτονίας από Γιουβέντους

Την ισοπαλία με 1-1 παραχώρησε η Γιουβέντους στη Λέτσε και η διαφορά της από τη Μίλαν μειώθηκε στον ένα βαθμό.

Την ευκαιρία να διατηρήσει το μεγάλο της προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου έχασε η Γιουβέντους στο ιταλικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, αυτοκτόνησε απέναντι στη Λέτσε στη «Γιουβέντους Αρένα» καθώς παραχώρησε ισοπαλία 1-1.

Οι πρωτοπόροι του Καμπιονάτο, μόλις στο 8’ προηγήθηκαν με τέρμα του Μαρκίσιο, ενώ στο 55’ ο Κουαδράδο αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους. Στο 85’ όμως, ένα τραγικό λάθος του Τζιανλουίτζι Μπουφόν ,έδωσε την ευκαιρία στον Μουριέλ να ισοφαρίσει και να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Η Μίλαν, δεν ακολούθησε το παράδειγμα της Γιουβέντους και στο «Σαν Σίρο» πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 2-0 απέναντι στην Αταλάντα, για να μειώσει στον ένα βαθμό από την κορυφή του πρωταθλήματος και τη Γιουβέντους. Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν πολύ νωρίς με τέρμα του Μουντάρι στο 8’ για να διώξουν το άγχος από πάνω τους. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με τέρμα του Ρομπίνιο, που αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι για την κατάκτηση της νίκης.

Ακόμα μία τραγική εμφάνιση έκανε η Ίντερ στο ιταλικό πρωτάθλημα και όλα δείχνουν πως δύσκολα θα μπορέσει να πάρει μία θέση στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. Ο Σνάιντερ στο 13’ άνοιξε το σκορ για τους «νερατζούρι», ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε ολική ανατροπή του σκηνικού. Οι γηπεδούχοι, με μία αντεπίθεση διαρκείας έφθασαν στην ισοφάριση με τον Μάρκες στο 53’, ενώ ο Τζιοβίνκο στο 55’ ολοκλήρωσε την ανατροπή δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Μπιμπιανί στο 82’ που έδωσε ακόμα μία νίκη στην ομάδα του που είναι βαθμολογικά αδιάφορη.

Την ισοπαλία με 2-2 παραχώρησε η Φιορεντίνα στη Νοβάρα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τρομερό ξεκίνημα και προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα των Τζέντα (14’) και Ριγκόνι (29’). Ωστόσο η ισοφάριση ήρθε με δύο γκολ από τον Μοντολίβο (48’, 71’).

Πολύ σημαντική νίκη για την κατάληψη της 3ης θέσης της βαθμολογίας πήρε η Ουντινέζε, η οποία πέρασε νικηφόρα 1-0 από την έδρα της αδιάφορης Τσεζένα, και βρίσκεται πλέον στην 3η θέση, μαζί με τη Νάπολι. «Χρυσός» σκόρερ για τις «ζέβρες» ήταν ο Φαμπρίνι μόλις στο 4’.

Τρεις βαθμούς μακριά από τις θέσεις του υποβιβασμού αποσπάστηκε η Τζένοα στο ιταλικό πρωτάθλημα, όπου επικράτησε 2-1 της αδιάφορης Κάλιαρι. Οι «γκριφόνι» προηγήθηκαν στο 12’ με τέρμα του Παλάσιο, ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήρθε η ισοφάριση από τον Αριαούντο. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Γιάνκοβιτς στο 76΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τέλος, η Μπολόνια πέρασε νικηφόρα 1-0 από την έδρα της Κατάνια, με τέρμα του Ραμίρεζ στο 79’.

Πέτυχαν με μαχαίρι ποδοσφαιριστή στην Κολομβία - Κοίταζε έντρομη η βοηθός (vid)
Το πάθος πίσω από τη Νο1 super premium τεκίλα στον κόσμο
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: «Να δώσουμε ο,τι έχουμε, χωρίς να θέσουμε σε κίνδυνο την ομάδα»
Ξέφρενο πάρτι στο Μιλάνο για το 20ό πρωτάθλημα της Ίντερ (vids+pics)