Κατάρ 2022 - Ιράν-ΗΠΑ 0-1: Αμερικανική πρόκριση με Πούλισικ
EPA/Ali Haider

Μουντιάλ 2022: Οι ΗΠΑ πήραν τη νίκη που έψαχναν πέρασαν στη νοκ άουτ φάση, αφήνοντας εκτός το Ιράν.

Οι ΗΠΑ μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχαν την κατοχή της μπάλας, με το Ιράν να ψάχνει τις αντεπιθέσεις για να απειλήσει. Στο 9’ ένα σουτ του Μούσα ήταν άστοχο, ενώ στο 17’ από σέντρα του Ντεστ, ο Γουεά δεν πρόλαβε να μπει στη φάση και ο Μπεϊρανβάντ μπλόκαρε. Στο 27’ κεφαλιά του Γουεά κατέληξε στην αγκαλιά του Ιρανού γκολκίπερ και στο 33’ νέο σουτ του Γουεά, πέρασε άουτ.

Η ώρα του γκολ για τις ΗΠΑ ήρθε στο 38’, όταν ο ΜακΚένι σήκωσε δεξιά για τον Ντεστ που με κεφαλιά γύρισε στον Πούλισικ κι εκείνος εξ επαφής πλάσαρε για το 0-1.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο ΜακΚένι έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Γουεά, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Ιράν ήταν πιο δραστήριο, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 52’ ο Γκοντός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τέρνερ. Στο 65’ ο Γκοντός αστόχησε από καλή θέση, αλλά είχε προηγηθεί φάουλ του Ταρεμί.

Οι ΗΠΑ διαχειρίζονταν καλά το προβάδισμα, έχοντας δώσει χώρους στους Ιρανούς. Οσο περνούσε η ώρα, η ομάδα του Κεϊρόζ πίεζε για το γκολ, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να το πετύχει.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η κεφαλιά του Πουραλιγκανζί πέρασε μόλις άουτ, ενώ το 90+9’ ο Ταρεμί δεν μπόρεσε να σκοράρει με προβολή, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Iράν (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ, Ρεζαϊάν, Χοσεϊνί, Πουραλιγκανζί, Μοχαμάντι (45+2’ Καρίμι), Εζατολάχι, Νουρουλάχι (72’ Τοραμπί), Χατζισαφί (72’ Τζατζαλί), Ταρεμί, Γκολιζαμπέντ (77’ Ανσαριφάρντ), Αζμούν (46’ Γκοντός).

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπεράλτερ): Τέρνερ, Ντεστ (82’ Μουρ), Ριμ, Κάρτερ, Βίκερς, Ρόμπινσον, ΜακΚένι (65’ Ακόστα), Άνταμς, Μούσα, Γουεά (82’ Ζίμερμαν), Πούλισικ (46’ Άρονσον), Σάργκεντ (78’ Ράιτ).