Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ολυμπιακός 3-1: Πλήρωσε τα λάθη στην άμυνα - Έχασε την κορυφή (photos+videos)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ολυμπιακός: Την πρώτη τους ήττα στους ομίλους του Europa League γνώρισαν οι «ερυθρόλευκοι» 3-1 από τους Γερμανούς που πάτησαν στην κορυφή.

Το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς δεν παρουσιάστηκε αντάξιο των περιστάσεων, κυρίως όσον αφορά στην αμυντική προσήλωση, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους στον όμιλο και να ανέβουν στην κορυφή του 4ου γκρουπ στο Europa League.

Οι Γερμανοί ευτύχησαν να προηγηθούν στο 26’ με το χαζό πέναλτι που έκανε ο Σισέ στον Μπουρέ, ο Ολυμπιακός έφερε άμεσα το ματς στα ίσια (1-1) με το εύστοχο πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 30’. Όμως, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στην αρχή του δεύτερου, οι Τουρέ και Καμάντα εκμεταλλεύτηκαν τις κακές τοποθετήσεις των Πειραιωτών στην άμυνά τους και έδωσαν τη νίκη στην Άιντραχτ.

Πλέον, το «συγκρότημα» της Φρανκφούρτης είναι στην πρώτη θέση, έχοντας 7 βαθμούς, έναν περισσότερο από τους «ερυθρόλευκους», τη στιγμή που η Φενέρμπαχτσε έχασε και πάλι έδαφος μετά το 2-2 με την Αντβέρπ στην Κωνσταντινούπολη. Οι Τούρκοι έχουν συγκεντρώσει 2 βαθμούς στα πρώτα τρία ματς, ενώ οι Βέλγοι πήραν τον πρώτο τους πόντο. Την επόμενη αγωνιστική, στις 4 του Νοέμβρη, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Άιντραχτ και τα «καναρίνια» της Πόλης ταξιδεύουν στην Αμβέρσα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες έδειξαν από την αρχή διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και να αναζητήσουν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Η πρώτη απειλή ήρθε στο 12’ για τον Ολυμπιακό, αλλά το σουτ του Ελ Αραμπί στην κίνηση δεν ανησύχησε τον Τραπ, ενώ στο επόμενο λεπτό, οι Γερμανοί απείλησαν τον Βατσλίκ με την κεφαλιά του Καμάντα που πέρασε άουτ.

Στα επόμενα λεπτά η Άιντραχτ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 20’ ο Μπορέ απείλησε με καρφωτή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 23’ ο Κολομβιανός με νέα κεφαλιά… ανάγκασε τον Βατσλίκ σε τρομερή επέμβαση, με διπλή προσπάθεια, πάνω στην γραμμή.

Η υπεροχή των Γερμανών έφερε… καρπούς μερικά λεπτά αργότερα, όταν ο Παπέ Σισέ υπέπεσε σε χαζό πέναλτι, μια και σε κάθετη μπαλιά, έχασε την ισορροπία του, έκλεισε τον… δρόμο του Μπορέ και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη… βούλα. Ο «παθών» ανέλαβε την εκτέλεση και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Στο 29’ ο Μασούρας εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, προ του Ελ Αραμπί ο Γιάκιτς βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο ρέφερι έδειξε για δεύτερη φορά το σημείο του πέναλτι. Την… εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μαροκινός επιθετικός, ο οποίος ισοφάρισε 1-1.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά. Οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο… μοτίβο, ήτοι να κοιτάζουν περισσότερο την επίθεση από την άμυνά τους. Στο 38’ ο Τουρέ έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες είχαν διπλή ευκαιρία για να σκοράρουν. Αρχικά, ο Ελ Αραμπί βγήκε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, αλλά στο γύρισμα που έκανε προς τον Μασούρα που ακολουθούσε είδε τον Χιντερέγκερ να διώχνει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση, ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Τραπ μπλόκαρε εύκολα.

Πάντως, η Άιντραχτ κατάφερε να πάρει νέο προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έπειτα από μία φάση διαρκείας. Σε μία φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Χιντερέγκερ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ο Πασιέντσια «κυνήγησε» τη φάση, ο Μπορέ έκανε την παράλληλη προς τον Τουρέ, που σε κενή εστία έγραψε το 2-1.

Πλήρωσε τα μπλακ άουτ στην άμυνα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να δείχνει διάθεση να ελέγξει την ροή του αγώνα. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να φτάσουν στην περιοχή του Τραπ αναζητώντας την ισοφάριση, αλλά στο 53’ ο Τούτα έδιωξε προ του Ελ Αραμπί σε σέντρα του Μασούρα, σε μία φάση που ζήτησαν πέναλτι οι «ερυθρόλευκοι», ενώ στο 57’ ο Λαλά δεν μπόρεσε να απειλήσει σημαντικά σε μακρινό σουτ.

Από την στιγμή που οι Πρωταθλητές Ελλάδας δεν κατάφεραν να σκοράρουν, το… πλήρωσαν στην άμυνά τους. Στο 58’ ο Τουρέ απείλησε με κεφαλιά από την «καρδιά» της «ερυθρόλευκης» άμυνας, έπειτα από λάθος των φιλοξενούμενων, ενώ στο 59’ ο Καμάντα «κλείδωσε» τη νίκη για την Άιντραχτ.

Ο Ρέαμπτσιουκ υπέπεσε σε εύκολο λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Πασιέντσια έγινε αποδέκτης της μπάλας, είχε όλο τον… χρόνο δικό του για να την φέρει εκεί που ήθελε, έπιασε το δυνατό σουτ, ο Βατσλίκ απέκρουσε ασθενώς και ο Καμάντα πήρε εύκολα το… ριμπάουντ, ξεπέρασε τον Τσέχο και διαμόρφωσε το 3-1.

Στα επόμενα λεπτά ο Πέδρο Μαρτίνς θέλησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάθε θετικό από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και κυρίως από τους Τικίνιο, Ονιεκουρού και Κουντέ που είχαν περισσότερο χρόνο. Η Άιντραχτ από την άλλη μπόρεσε να ελέγξει το ματς, απείλησε στο 75’ με την κεφαλιά του Πασιέντσια που δεν βρήκε στόχο και τελικά πανηγύρισε την πρώτη της εντός έδρας νίκη στο Europa League.