Προμηθέας-Γκραν Κανάρια 75-86: Το πάλεψε, αλλά δεν σταμάτησε τον Ουάϊλι!

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με το… αριστερό τις υποχρεώσεις του στο Eurocup γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα (75-86) από την Γκραν Κανάρια

Παρά την υπερπροσπάθεια που έκανε ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα (86-75) στην πρεμιέρα του Eurocup από την Γκραν Κανάρια με , στο «Δ. Τόφαλος».

Οι Πατρινοί με τον… αέρα της κατάκτησης του Super Cup, θέλησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, αλλά η ποιότητα του αντιπάλου και ο επιβλητικός Τζέικομπ Ουάϊλι έκαναν την διαφορά για τους Ισπανούς.

Η κατάρρευση στην τελευταία περίοδο ήταν εκείνη που έδωσε τη νίκη στην Γκραν Κανάρια, που είχε τον Αμερικανό πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού σε μεγάλη βραδιά. Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά (26-24 στο 10’) με τον Ίαν Μίλερ να αποτελεί την βασική επιθετική απειλή.

Παράλληλα, ο Ντάνι Αγκμπελέσε με το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη του Super Cup ήταν μια αξιόπιστη λύση στο «ζωγραφιστό» για τους παίκτες του Μάκη Γιατρά.

Η αστοχία από την περιφέρεια (8/28 τρίποντα, ήτοι 28.6%) δεν έδωσε την δυνατότητα στην ελληνική ομάδα να «χτίσει» μια σημαντική διαφορά, καθώς οι Ισπανοί ακούμπησαν την μπάλα στην ρακέτα στον Τζέικομπ Ουάιλι ο οποίος ήταν αποτελεσματικός.

Με συνέπεια να έχει το προβάδισμα η ομάδα της Πάτρας μέχρι το 30’ (61-58), αλλά με ένα επιμέρους 28-14 στο τελευταίο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν από το «Δ. Τόφαλος» με τη νίκη στην πρεμιέρα του Eurocup, αποδεικνύοντας ότι θα αποτελέσουν ένα από τα φαβορί της φετινής διοργάνωσης.

Παράλληλα, εκτός από το επιθετικό «μπλακ-άουτ» ο Προμηθέας «πλήρωσε» και τα 17 λάθη του, σε αντίθεση με τα μόλις 8 της Ισπανικής ομάδας.

Στην προσπάθεια του να βρει λύσεις ο τεχνικός του Προμηθέα επιστράτευσε και τον ανέτοιμο ακόμη Τζαμάλ Νίξον, ο οποίος έπαιξε 12 λεπτά και είχε 0/2 σουτ εντός παιδιάς, δείχνοντας ότι είναι ξεκάθαρα εκτός κλίματος και χρειάζεται λίγο χρόνο για να προσαρμοστεί, καθώς ακόμη δεν ξέρει καλά-καλά τα συστήματα της ομάδας.

Η βοήθεια από τον Χάρη Γιαννόπουλο και τον Μιχάλη Λούντζη δεν ήταν αρκετή για την ελληνική ομάδα, που πρέπει να αφήσει πίσω της άμεσα την ήττα και να προχωρήσει κοιτάζοντας τον επόμενο αντίπαλο…

Οι διαιτητές: Πατέρνικο, Ντιφαλά, Μπάλακ

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43, 61-58, 75-86.

Promitheas Patras - Herbalife Gran Canaria Highlights | 7DAYS EuroCup, RS Round 1

Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)