Σικάγο Μπουλς: Ρόουζ από τα… παλιά στη Βοστόνη (videos)

Με εμφατικό 119-103 πέρασαν οι Σικάγο Μπουλς από το «TD Garden» των Μπόστον Σέλτικς, παρά την απουσία του Γιοακίμ Νοά.

Ξέφυγαν χάρη σε επιμέρους 31-17 στην τέταρτη περίοδο, ενώ συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο είχαν 27/41 σουτ εντός παιδιάς. Από την πλευρά του, ο Ντέρικ Ρόουζ σημείωσε 20 από τους 29 πόντους στο δεύτερο 24λεπτο, ενώ μοίρασε και δέκα ασίστ πρωταγωνιστώντας στην άνοδο στο 27-14 εν τη απουσία των Νοά (αστράγαλος), Νταγκ Μακ Ντέρμοτ (γόνατο) και Μάικ Ντανλίβι Τζούνιορ (γόνατο). Υπό τα διαμορφωμένα δεδομένα, ο Τομ Θίμποντο προώθησε τον Ταζ Γκίμπσον (13 πόντ., 5/11 σουτ, 39:20) στη βασική πεντάδα, στην οποία επανέφερε τον Κερκ Χάινριχ (6 πόντ., 2/4 σουτ) αντί του Τόνι Σνελ, που έμεινε εκτός rotation, καθώς ο κόουτς των Μπουλς χρησιμοποίησε μόλις οκτώ παίκτες.

Με τη σειρά τους, οι «C’s» υποχώρησαν στο 13-25 παρά 60% στα σουτ εντός παιδιάς του πρώτου ημιχρόνου, ενώ παραγωγικά διακρίθηκε ο Τζάρεντ Σάλιντζερ με 20 πόντους. Ακόμα, ο Έβαν Τέρνερ (11 πόντ., 5/11 σουτ, 34:20) έπαιξε με επίδεσμο στον αντίχειρα λόγω πρόσφατου τραυματισμού, ενώ ο Τζέιμς Γιανγκ (ίωση) έμεινε έξω μαζί με τον Ταϊσόν Πρινς, ο οποίος θα αποδεσμευτεί μέσω του καταλόγου των waivers μέσα στα επόμενα 24ωρα. Την ίδια τύχη θα αντιμετωπίσει ο Κρις Ντάγκλας-Ρόμπερτς, ο οποίος διέψευσε ρεπορτάζ του ESPN περί προβλημάτων στα αποδυτήρια των Λος Άντζελες Κλίπερς, που τον αντάλλαξαν πρόσφατα στους «κέλτες».

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ