Ατλάντα Χοκς: Έριξαν στο 2-5 τους Νικς (videos)

Ήταν πίσω με διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, αλλά οι Ατλάντα Χοκς κέρδισαν με 103-96 τους Νιου Γιορκ Νικς στο «Philips Arena».

Φυσιολογικά φανέρωσαν κόπωση μετά τη χθεσινή ήττα τους στη δεύτερη παράταση από τους Σάρλοτ Χόρνετς, αλλά ανέτρεψαν τα δεδομένα μετά το 63-48 υπέρ των Νεοϋορκέζων στο τρίτο 12λεπτο και ανέβηκαν στο 2-3. Παράλληλα, η ομάδα του Ντέρεκ Φίσερ γνώρισε τέταρτη διαδοχική ήττα και υποχώρησε στο 2-5 εν τη απουσία των Χοσέ Καλντερόν (γάμπα), Αντρέα Μπαρνιάνι (οπίσθιος μηριαίος) και Πάμπλο Πριτζιόνι (αστράγαλος). Μάλιστα, ο προπονητής των εκπρόσωπων του «Μεγάλου Μήλου» συνέχισε τα πειράματά του επαναφέροντας τον Σέιν Λάρκιν (9 ποντ., 4/8 σουτ, 29 λεπτ.) στο αρχικό σχήμα του σε βάρος του… Τζέισον Σμιθ (2 ποντ., 1/4 σουτ, 11 λεπτ.), αφού αποφάσισε να δοκιμάσει κοντύτερη βασική πεντάδα.

Προφανώς αισθάνθηκε δικαιωμένος αποκτώντας διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν ευνοϊκό, παρά τους 20 πόντους του Καρμέλο Άντονι, ο οποίος είχε 8/20 σουτ και 9 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Ιμόν Σουμπέρτ με 19, Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ με 15 και Αμάρε Στουντεμάιρ με 14, αλλά ο Κάιλ Κόρβερ των «γερακιών» ευστόχησε σε έξι τρίποντα και σημείωσε 27 πόντους. Στους 19 έφτασε ο Τζεφ Τιγκ και στους 12 ο Ντε Μαρ Κάρολ, ενώ οι Πολ Μίλσαπ και Ντένις Σρόντερ πέτυχαν από 11. Τέλος θυμίζουμε πως ο Άντριαν Πέιν (πόδι) έμεινε έξω.