Βιλερμπάν-Ολυμπιακός 93-101: «Στρατηγός» Σλούκας στο Αστρομπάλ!

Με τον Κώστα Σλούκα να πραγματοποιεί μεγαλειώδη εμφάνιση και να στέλνει με τρίποντο τον αγώνα στην παράταση ο Ολυμπιακός επικράτησε (101-93) της Βιλερμπάν, έχοντας σε μεγάλη βραδιά και τον Σακίλ Μακίσικ

Την μεγάλη κλάση του έδειξε στο «Αστρομπάλ» ο Κώστας Σλούκας και ηγήθηκε του Ολυμπιακού σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην παράταση με 101-93 (κ.α. 86-86) επί της Βιλερμπάν, που επιτρέπει στους «ερυθρόλευκους» να είναι εντός στόχων, κάτι που δεν θα συνέβαινε σε περίπτωση ήττας.

Όμως, ο διεθνής γκαρντ με ένα μεγάλο τρίποντο (οι Γάλλοι δεν έκαναν φάουλ) ισοφάρισε σε χρόνο μηδέν σε επίθεση 9 δευτερολέπτων και με την σπουδαία εμφάνιση του Σακίλ Μακίσικ, προσυπέγραψαν μια μεγάλη νίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι (11-15 στο 7’) με τον Κώστα Σλούκα να έχει την «μπαγκέτα» και τον Σακίλ Μακίσικ να ακολουθεί.

Οι Γάλλοι βρήκαν πόντους από τον Μπάκο, όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο με τον Έλληνα γκαρντ που είχε τρεις ασίστ στην πρώτη περίοδο και «έχτισε» το 15-23 (στο 10’) με πολύ καλό ποσοστό (75%) στα δίποντα (9/12) στην πρώτη περίοδο.

Οι Γάλλοι αντέδρασαν στην συνέχεια και με τους Λάιτι-Κόουλ και τον Μπάκο ισοφάρισαν (28-28 στο 15’), αλλά τα καλάθια από Μακίσικ, Έλις και Χασάν Μάρτιν έστειλαν στον Ολυμπιακό στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διαφορά 7 πόντων (37-44). Με εντυπωσιακό ποσοστό στα δίποντα (72.7% και 16/22 σουτ) οι «ερυθρόλευκοι» εξηγούν γιατί είχαν το «πάνω χέρι».

Με λύσεις που βρήκε από τους Χάρισον και Χασάν Μάρτιν η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 49-40 (στο 22’). Κακές επιλογές και λάθη επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μπουν ξανά στο παιχνίδι και σε συνδυασμό με την ενέργεια και την αθλητικότητα τους να πλησιάσουν σε… απόσταση αναπνοής (61-63 στο 30’).

Με τον Ουίλιαμ Χάουαρντ να σκοράρει και τον Λάιτι να επιτυγχάνει ένα τρίποντο η Βιλερμπάν «έχτισε» το +6 975-69 στο 34’). Ο Κώστας Σλούκας είχε ήδη πάρει την μπάλα στα χέρια του και αρχικά με «γκολ-φάουλ» ισοφάρισε (79-79 στο 37’). Ο Χάουαρντ έδωσε προβάδισμα ξανά στην Βιλερμπάν (82-81) και ο Σλούκας ανέκτησε ξανά τον έλεγχο (82-83).

Ο Χέιζ επέτρεψε στην Γαλλική ομάδα να προσπεράσει (84-83), ο Μακίσικ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και δεν μέτρησε το καλάθι του και ο Κόουλ στα 9’’ κέρδισε φάουλ ευστοχώντας στις δυο βολές (86-83).

Στα 9’’ που απέμεναν ο Σλούκας κατέβασε την μπάλα ο Χέις δεν του έκανε φάουλ προκαλώντας τις φωνές του Τι Τζέι Πάρκερ από τον πάγκο και ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση (86-86 κ.α.).

Εκεί, η ελληνική ομάδα έβγαλε καλές άμυνες έπαιξε με μυαλό και αξιοποίησε την μεγάλη εκρηκτικότητα του Μακίσικ ο οποίος πέτυχε σπουδαία καλάθια και με την βοήθεια του Κώστα Σλούκα, να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να μπει στα play offs της Ευρωλίγκας…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Πέρεζ, Τραβίσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86 (κ.α.), 93-101 (παρ.).