Λάρισα-Λαύριο 58-66: Με Ντέιβις οδηγό, πορεία non stop!

«Τρένο» πηγαίνει το Λαύριο στην Basket League, φτάνοντας στην έβδομη νίκη (66-58) αυτή τη φορά στην έδρα της Λάρισας με τον Ντέβιν Ντέιβις να είναι εξαιρετικός και να κάνει την διαφορά

Η ξέφρενη πορεία του Λαυρίου συνεχίζεται χωρίς σταματημό, καθώς πέρασε νικηφόρα (66-58) και από την Λάρισα σημειώνοντας την έβδομη σερί νίκη του στην Basket League!

Ο Ντέβιν Ντέιβις ήταν ο ηγέτης της ομάδας του Χρήστου Σερέλη σε άμυνα και επίθεση, σημειώνοντας 19 πόντους, ενώ για την Θεσσαλική ομάδα πάλευε μόνος του ο Κώστας Παπαδάκης, που είχε 14 πόντους.

Από την αρχή του παιχνιδιού η Λάρισα μπήκε δυνατά, έχοντας μάλιστα 50% έξω από τα 6,75μ. έναντι 1/7 που είχε το Λαύριο, και αυτό αποτυπώθηκε στο 17-9 του πρώτου 10λεπτου.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη στην δεύτερη περίοδο ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα και με τους Κόζι και Ντέιβις να σκοράρουν βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 24-26 (στο 16’) και έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ματς!

Μάλιστα έκλεισε το πρώτο μέρος με μια διαφορά 6 πόντων (28-34 στο 20’). Την ίδια στιγμή η Λάρισα προσπαθούσε να βρει ρυθμό αλλά με εξαίρεση τον Κώστα Παπαδάκη, δεν υπήρχε κάποιος που να σηκώσει το βάρος επιθετικά και να δώσει λύσεις.

Στο τρίτο 10λεπτο το Λαύριο κυριάρχησε πλήρως και με καλάθια από τους Κάρτερ, Κόζι, Μουράτο και Ντέιβις πήρε μια διαφορά 10 πόντων (34-44 στο 27.30’’). Η άσχημη βραδιά των Ρας και Γουέμπ που είχαν μαζί 5/24 σουτ εντός παιδιάς ερμηνεύει την αδυναμία της Λάρισας, να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Πλησίασε ωστόσο σε 42-48 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο με καλάθια από τους Κόττα και Μπράουν η Λάρισα πλησιάζει στο… τρίποντο (47-50 στο 33’), αλλά εκεί ο Γκλεν Κόζι ευστόχησε σε τρίποντο (47-53 στο 33.30’’). Στο τελευταίο 2λεπτο οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά στο σουτ (56-59 στο 38’),

Εκεί ο Βασίλης Μουράτος «έκοψε» ξανά τα φτερά των Θεσσαλών που έψαχναν την ανατροπή, αλλά εν τέλει δεν την πέτυχαν, καθώς κανείς δεν αποτέλεσε ουσιαστικό στήριγμα επιθετικά στον Κώστα Παπαδάκη, που στο τέλος κουράστηκε και μαζί του τελείωσαν και οι ελπίδες για ανατροπή από την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Ψαριανός, Τσώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 28-34, 42-48, 58-66.

Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!