Indian Wells: Ο Μεντβέντεφ απειλεί τον Αλκαράθ στον τελικό
EPA/Alessandro Di Marco, ΑΜΠΕ

Ο Ισπανός πρωταθλητής και κάτοχος του τίτλου Κάρλς Αλκαράθ και ο Ρώσος Ντανιίλ Μεντβέντεφ θα αναμετρηθούν στον τελικό του Indian Wells την Κυριακή (17/3, 23:00) σε μια ρεβάνς της περσινής σύγκρουσης κορυφής, αφού αμφότεροι επικράτησαν σε έντονους ημιτελικούς.

Ο Αλκαράθ χρειάστηκε ανατροπή για να κερδίσει τον Γιανίκ Σίνερ με 1-6, 6-3, 6-2 πριν ο Μεντβέντεφ ξεπεράσει τον Αμερικανό Τόμι Πολ με 1-6, 7-6(3), 6-2 στον δεύτερο ημιτελικό.

Ο πρωταθλητής του Australian Open Σίνερ, ο πιο φορμαρισμένος παίκτης στο tour φέτος, αλλά μετά από ένα αγώνα 2 ωρών και τριών λεπτών-που διακόπηκε λόγω βροχής- είδε το σερί του μέσα στο 2-24 να σταματάει στην έρημο της Καλιφόρνιας. Ο Ιταλός πρωταθλητής μετρούσε 16 σερί νίκες αυτή τη χρονιά.

«Έμεινα δυνατός ψυχικά και αυτό είναι πολύ σημαντικό», είπε ο Αλκαράθ. «Έπρεπε να τρέξω περισσότερο, να αμυνθώ καλύτερα από ό,τι στο πρώτο σετ», πρόσθεσε.

Ο Μεντβέντεφ σημείωσε παρόμοια νίκη με ανατροπή εναντίον του Πολ, ο οποίος έχασε μόνο ένα game στο εναρκτήριο σετ πριν ο 28χρονος Ρώσος... επιστρέψει.

Η αντίδραση του Μεντβέντεφ ήταν άμεση, με τον Ρώσο να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα breaks στο ξεκίνημα του 2ου σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 4-0. Ο Πολ αντέδρασε, έκανε το 5-5, έσωσε δύο set points του Ρώσου στο 5-6 αλλά τελικά λύγισε στο tie break. Το γρήγορο break του Μεντβέντεφ στο ξεκίνημα του 3ου σετ του άνοιξε το δρόμο, έκανε ένα ακόμη break στο 5ο game (4-1) και έφτασε στη νίκη (6-2) χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τον Πολ.

«Έπαιξε ένα απίστευτο πρώτο σετ», είπε ο Μεντβέντεφ για τον αντίπαλό του και συνέχισε μιλώντας για τον τελικό: «Είδα τον Κάρλος να παίζει σήμερα κι έπαιζε πολύ καλά, ειδικά στο 2ο και στο 3ο σετ. Ξέρω τι έγινε πέρυσι εδώ οπότε θα βάλω τα δυνατά μου για να παίξω καλύτερα, να είμαι πιο δυνατός. Ελπίζω να τα καταφέρω.»

Ο Μεντβέντεφ σε πέντε αναμετρήσεις με τον Αλκαράθ, μετράει τρεις ήττες και δύο νίκες. Το 2023 συναντήθηκαν τέσσερις φορές, όπου τις τρεις θριάμβευσε ο Ισπανός (Indian Wells, Wimbledon, ATP Finals) και μια ο Μεντβέντεφ (US Open).

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη αγωνίζονται στο Madrid Open - Η ώρα και το κανάλι των αγώνων
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε τoυς αγώνες επιβίωσης στη Super League
Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights