Χάντμπολ, ΑΕΚ – Ολυμπιακός 23-19: Ένα βήμα πριν τον τίτλο οι «κιτρινόμαυροι»
Intime News

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Η «Ένωση» επικράτησε 23-19 των «ερυθρόλευκων» στον τρίτο τελικό της Handball Premier κι απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 2-1 και την Παρασκευή (26/5) θα έχουν την πρώτη από τις δύο ευκαιρίες για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Σε περίπτωση που ο Ολυμπιακός κάνει το 2-2, τότε τα πάντα θα κριθούν την Τετάρτη (31/5) στο «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Όσον αφορά στο σημερινό (22/5) παιχνίδι, η ΑΕΚ στηρίχθηκε στην άμυνα της, έχοντας πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό Μάτσκεβιτς. Ο Λευκορώσος τερματοφύλακας έκανε εκπληκτικές επεμβάσεις, έχοντας ποσοστό 53% (21/40) και συνέβαλε τα μέγιστα, ώστε η ομάδα του να ξεφύγει στο δεύτερο μέρος. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού μετέτρεψαν το 9-9 του ημιχρόνου σε 18-11, με τον Ηλιόπουλο και τον Μάνταλιτς να ηγούνται στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν για 13 λεπτά χωρίς γκολ (35' - 48'), ενώ δεν πήραν βοήθειες κι από τον τερματοφύλακας τους, καθώς ο Μπάουερ έμεινε στις 12 επεμβάσεις (σε 34 σουτ), ήτοι ποσοστό 36%. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκανε την πρώτη του απόκρουση στο δεύτερο μέρος στο 45ο λεπτό.

ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 23-19
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν
Δίλεπτα: 3-3
Πέναλτι: 3/4 - 2/3
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-6, 7-6, 8-6, 9-9 (ημχ), 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Αλμέιδα 2, Λέμος 3, Κεδέρης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ