Volley League ανδρών: «Γιορτή» για τον Παναθηναϊκό, τη νίκη ο Φοίνικας Σύρου (photos)

O Παναθηναϊκός είχε το μυαλό του στην φιέστα, ο Φοίνικας Σύρου το εκμεταλλεύτηκε και επικράτησε 3-0 σετ των «πρασίνων»

Ο Παναθηναϊκός είχε ετοιμάσει ένα πάρτι για την απονομή του πρωταθλήματος που κατέκτησε, με τον Φοίνικα Σύρου να επικρατεί με 3-0 σετ των «πρασίνων» σε ένα ματς πρόβα τζενεράλε για τη μάχη που έρχεται ανάμεσα στις δυο ομάδες στο League Cup.

Οι «πράσινοι» είχαν το μυαλό τους περισσότερο σε όσα ακολούθησαν με την απονομή του πρωταθλήματος και ο Φοίνικας το εκμεταλλεύτηκε κλείνοντας τη χρονιά με τη νίκη. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα και πρόσωπα ενόψει του νέου στόχου που είναι μπροστά του και δεν είναι άλλος από το League Cup.

Το πρώτο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Φοίνικα Σύρου να επικρατεί με 27-25. Από εκεί και πέρα, τα άλλα δυο σετ που ακολούθησαν ήταν περισσότερο χαλαρά, με τους «πράσινους» να παρασύρονται από το πάρτι του κόσμου στο ΟΑΚΑ και να περιμένουν τα όσα ακολούθησαν.

Η ομάδα του Φοίνικα εκμεταλλευόμενη αυτή την κατάσταση, έχοντας σε πολύ κατάσταση τους Στερν και Φράγκο πήραν με σχετική ευκολία τα σετ (25-18 και 25-14) για να κάνουν το 3-0 και να κλείσουν νικηφόρα τη φετινή Volley League Ανδρών.

Λίγο νωρίτερα ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0 στο "Ζηρίνειο" κι έκλεισε με νίκη το εφετινό πρωτάθλημα, τερματίζοντας στη 2η θέση. Στη Θεσσαλονικη, ο ΠΑΟΚ αν κι έχασε το πρώτο σετ, επικράτησε εντέλει με 3-1 του Μίλωνα και ολοκλήρωσε τη σεζόν στην 4η θέση.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής της Β' φάσης και η βαθμολογία της Volley League έχουν ως εξής: