«Ναυάγιο» Τζόκοβιτς στην επιστροφή του - Ήττα στη ματσάρα με Φοκίνα στο Μόντε Κάρλο (videos)

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επέστρεψε στη δράση στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο, αλλά γνώρισε την ήττα (2-1 σετ) στον πρώτο του αγώνα, από τον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα, σε μια εξαιρετική αναμέτρηση που διήρκησε σχεδόν 3 ώρες.

Η επιστροφή του Νόβακ Τζόκοβιτς στην αγωνιστική δράση δεν στέφθηκε από επιτυχία.

Ο Σέρβος κορυφαίος τενίστας είχε μείνει εκτός από πολλά τουρνουά το τελευταίο δίμηνο, λόγω της απόφασής του να μην εμβολιαστεί και των περιοριστικών μέτρων που υπήρχαν σε διάφορες χώρες.

Στη χωμάτινη επιφάνεια του Μόντε Κάρλο έκανε την επανεμφάνισή του, αλλά απέναντί του βρήκε έναν εκπληκτικό Νταβίντοβιτς Φοκίνα, ο οποίος πήρε τη δεύτερη νίκη της καριέρας του απέναντι σε τενίστα του Top10, με 2-1 σετ και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του τουρνουά.

Η αναμέτρηση ήταν καθηλωτική, με πολλούς σπουδαίους πόντους και μάχη σε κάθε game. Κάτι που μαρτυρά και το γεγονός ότι ο αγώνας διήρκησε 2 ώρες και 55 λεπτά.

Ο Φοκίνα βρήκε μεγάλα χτυπήματα στο πρώτο μεγάλο χωμάτινο τουρνουά Μasters της σεζόν, πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 6-3 κι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του.

Στο δεύτερο έγινε πραγματικό ντέρμπι με τους δύο τενίστες να λύνουν τις διαφορές τους στο τάιμ μπρέικ, όπου ο Τζόκοβιτς με όπλο την εμπειρία του έφτασε στην ισοφάριση.

Το τρίτο σετ κύλησε περίπου όπως το πρώτο, με τον Φοκίνα να κάνει break από νωρίς και να φτάνει πολύ εύκολα στο 2-1 με το τελικό 6-1.

Ο Τζόκοβιτς, όπως ήταν λογικό, καθώς είχε παίξει μόλις 3 αγώνες στις αρχές του έτους, παρουσίασε μεγάλη αστάθεια στο παιχνίδι του, έκανε πολλά αβίαστα λάθη και δεν μπόρεσε ποτέ να επιβάλλει το ρυθμό του.

Αντίθετα, ο Φοκίνα (νο46 στον κόσμο) έκανε σπουδαία εμφάνιση και πήρε πέρα για πέρα δίκαια το εισιτήριο για τους "16", όπου θα βρει απέναντί του έναν εκ των Ντάνιελ Έβανς και Νταβίντ Γκοφάν.