Κολύμβηση: Εβδομος ο Χρήστου στον τελικό των 100μ. ύπτιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Την έβδομη θέση πήρε ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 100μ. ύπτιο, κατά τη 2η ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που διεξάγεται στο Αμπου Ντάμπι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε χρόνο 49.91, πολύ κοντά στο δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (49.87), αλλά τα μετάλλια κρίθηκαν αρκετά πιο κάτω, σε μία πολύ γρήγορη κούρσα, στην οποία μάλιστα σημειώθηκε και μία μεγάλη έκπληξη: ο Αμερικανός Σέιν Κάσας νίκησε το ακλόνητο φαβορί του αγωνίσματος, Κλιμέντ Κολεσνίκοφ, και πήρε το χρυσό μετάλλιο με 49.23.

Ο Ρώσος περιορίστηκε στη δεύτερη θέση με 49.46, ενώ ο Ρουμάνος πρωταθλητής Ευρώπης (στην 50άρα) Ρόμπερτ-Αντρέι Γκλίντα πανηγύρισε το πρώτο του μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, τερματίζοντας τρίτος με 49.60.

EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ