Έγκερ αγκαλιά με το πρωτάθλημα

Σε ένα παιχνίδι, αμυντικά σεμιναριακό, η Έγκερ νίκησε με το ποδοσφαιρικό 4-3 τη Χόνβεντ, στον πρώτο ημιτελικό του ουγγρικού πρωταθλήματος πόλο των ανδρών.

Με τη νίκη αυτή η Έγκερ βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Κατάφερε να κρατήσει χαμηλά το σκορ προηγήθηκε 4-2 και ήταν ο Ντάβιντ Γιάνζικ με ένα σουτ σε επίθεση με παίκτη παραπάνω, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Στον άλλο ημιτελικό Ζέγκεντ και Βάσας έμειναν στο ισόπαλο 7-7, με τη Ζέγκεντ να προηγείται 4-0, αλλά με ένα σερί 5-0 της Βάσας, έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 5-4. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και βρήκαν τον ρυθμό τους και την τελευταία περίοδο με ένα γκολ του Άαρον Γιάνγκερ ισοφάρισε και χάρισε το βαθμό στην ομάδα του. Και οι τέσσερις ομάδες θα παίξουν μεταξύ τους, με τη 2η αγωνιστική να διεξάγεται την Τετάρτη (20/4) όπου η Έγκερ επισκέπτεται τη Βάσας και η Χόνβεντ φιλοξενεί τη Ζέγκεντ

Αναλυτικά οι δύο ημιτελικοί
Έγκερ-Χόνβεντ 4-3
Τα οκτάλεπτα:1-1, 1-0, 1-1, 1-1

Τα γκολ της Έγκερ : Γκράχαμ 1, Χοσνιάσκι 1, Χέγκεντους 1, Ζόλτ Βάργκα 1.
Τα γκολ της Χόνβεντ: Ματίας 1, Μπατόρι 1, Γιάνζικ 1.

Ζέγκεντ- Βάσας 7-7
Τα οκτάλεπτα: 4-0, 0-5, 2-2, 1-0

Τα γκολ της Ζέγκεντ: Τόροκ 2, Σάμπα Κις 2, Γιάνγκερ 2, Μόλναρ 1.

Τα γκολ της Βάσας: Μπόσκοβιτς 3, Ντέκερ 1, Πάουερς 1, Βόρος 1, Στάινμετζ 1.
Η βαθμολογία της κανονικής περιόδου, παραμένει και οι δύο πρώτες ομάδες αγωνίζονται με μεταξύ τους στον τελικό. Μετά τους πρώτους ημιτελικούς η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί:

1. Έγκερ 71 βαθμούς
2. Ζέγκεντ και Βάσας 62 βαθμούς
4. Χόνβεντ 58 βαθμούς

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη