Ανέτρεψε η ΑΕΚ, 30-24 τον Φίλιππο Βέροιας (photos)

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του Χάντμπολ παρέμεινε η ΑΕΚ που επικράτησε με δύσκολο τρόπο 30-24 του Φίλιππου Βέροιας.

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, η ΑΕΚ συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της και για το πρωτάθλημα, επικρατώντας 30-24 του Φίλιππου Βέροιας με δύσκολο τρόπο.

Αυτό γιατί στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ακόμα και με 14-9. Στη συμπλήρωση του ημιχρόνου όμως, η ΑΕΚ είχε μειώσει στο γκολ με 15-14.

Έτσι, στην επανάληψη κατάφερε να φτάσει στη νίκη καθώς παρουσίασε σοβαρό πρόσωπο για να πάρει προβάδισμα με 28-21 και να κλείσει το παιχνίδι επικρατώντας 30-24.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-6, 6-7, 7-10, 10-14, 14-15 (ημχ.), 17-17, 21-17, 24-17, 25-19, 28-21, 30-24

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 9, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 3, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς 5, Νικολαϊδης, Τσακνής, Συγγάρης, Σανίκης 2, Αλβανός 10, Καρυπίδης 1, Τσαούσης 2, Παπαδιονυσίου 3, Χερουβείμ.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τάσος Χατζηπαρασίδης): Τσιρογιάννης, Παντελίδης, Αρβανιτίδης 1, Μιχαηλίδης, Δομπρής 4, Μπαντής Γ. 1, Μπαντής Δ. 4, Ζλατάνος, Κορωνάς, Δραγκόλας, Ζευγαρόπουλος 2, Κωστακίδης Θ., Πλάβοβιτς 7, Ντόβας, Παπαδόπουλος 5. Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 5/7-2/2.