Α1 χάντμπολ ανδρών: Νικητής στο… θρίλερ ο Ποσειδώνας

Στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας σκαρφάλωσε ο Ποσειδώνας Λουτρακίου, επικρατώντας του Αερωπού 33 – 32 για την 8η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ των ανδρών.

Ξεδιάλυναν μια και καλή τα… σύννεφα του υποβιβασμού πάνω από το Λουτράκι, αφού ο Ποσειδώνας σημείωσε την 4η συνεχόμενη νίκη του και σε συνδυασμό με την ήττα του Φοίβου από τον Διομήδη, έπιασε την πέμπτη θέση.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα στην τελευταία επίθεση του ματς (δίλεπτη Ροδοβίτης στο 59:41) και σκόραραν από την περιφέρεια με τον Πέρρο, στο 59:55, παίρνοντας τους δύο πολύτιμους βαθμούς. Νωρίτερα ο Αερωπός είχε ισοφαρίσει σε 32-32 (58’) από 32-30 που ήταν πίσω στο σκορ, ενώ στο πρώτο ημίχρονο έλεγχε το ματς, αφού προηγήθηκε 13-7 στο 19’ και 16-11 στο 23’, αλλά μέχρι το ημίχρονο ο Ποσειδώνας ψαλίδισε τη διαφορά και ισοφάρισε 16-16 στο 29’.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα νίκης και στο δεύτερο ημίχρονο, όταν σε δύο περιπτώσεις (34-36 και 53-55) έπαιξαν με δύο παίκτες παραπάνω, λόγω αποβολών του Ποσειδώνα, αλλά δεν είχαν την ψυχραιμία και δεν το εκμεταλλεύτηκαν.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 33-32

Τα δεκάλεπτα: 4-5, 8-13, 16-17 (ημχ.), 23-22, 28-28, 33-32

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Βλαχογεώργος, Σκρόμπιτς 2, Βαμβακάς 6, Πέρρος 12, Μουσάι, Δημητρόπουλος, Τούρκια, Μπάμπης, Μπάρμπας, Βένα, Χατζηκωνσταντίνου Ν. 1, Βουγιάνοβιτς 7, Βασιλειάδης 1, Παπαδόπουλος 2, Χατζηκωνσταντίνου Θ., Ρουμελιώτης 2.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Κότσιφας, Τζουβάρας Π. 4, Γιόσμου 6, Πετρίδης, Τζουβάρας Θ. 2, Κράλλης 5, Άντρεγιτς 7, Αθανασίου, Μπακιρτζής, Τσάπας 2, Αρβανιτίδης, Βαφειάδης, Μούσιος 6, Ροδοβίτης.

Διαιτητές: Τσακανίκας- Κολλάρος, δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 2/2-4/5.

Γκουαρντιόλα: «Η μοίρα στα χέρια μας»
Euro 2024: Έτσι θα πάνε στα τελικά Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία
Αποδέχτηκε την πρόταση του Κοτς και αναλαμβάνει διοικητικό ρόλο στην Φενέρ ο Ατζούν
Το «El Clasico» Άρης – ΠΑΟΚ κρίνει το πρωτάθλημα και είναι στη Nova!