Super League, Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-3: «Κιτρινόμαυρος» θρίαμβος στο «Γ. Καραϊσκάκης»
Intime News

Super League: Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, επικράτησε 3-1 του Ολυμπιακού στο Φάληρο και παρέμεινε στην κορυφή, μαζί με τον Παναθηναϊκού.

Ένα πολύ μεγάλο «διπλό», με το οποίο παραμένει στην πρώτη θέση και παράλληλα βγάζει… νοκ άουτ τους «ερυθρόλευκους» πανηγύρισε η «Ένωση».

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, στον οποίο μπήκαν με απίστευτη ορμή. Αυτό τους επέτρεψε να προηγηθούν, μόλις, στο 7ο λεπτό, με τον Γκατσίνοβιτς να αφιερώνει το τέρμα στον Αραούχο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν το έκαναν. Σαν να μην έφτανε αυτό με συνεχόμενα λάθη στην άμυνα της, έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει με τον Μπακαμπού στο 52’.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, όμως, η ΑΕΚ ανέβασε και πάλι την απόδοση της και κατάφερε να πάρει το «τρίποντο».

Ο Βίντα κέρδισε το πέναλτι κι ο Λιβάι Γκαρσία έκανε το 2-1 στο 82ο λεπτό, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάνταλος «κλείδωσε» τη νίκη, με ένα πολύ όμορφο τέρμα.

Με την επίτευξη του 1-3, η αποστολή της ΑΕΚ δέχθηκε δεκάδες αντικείμενα από την κερκίδα, ενώ στη συνέχεια το γεγονός ότι στον αγωνιστικό χώρο έπεφταν μπάλες ανάγκασαν τον Μάσα να σφυρίξει νωρίτερα τη λήξη. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ακολούθησε εισβολή οπαδών και χρήση χημικών από την αστυνομία.