ΟΦΗ: Ισοφάρισε αρνητικό ρεκόρ κόντρα στην ΑΕΚ

ΟΦΗ: Μόλις δύο νίκες στο Ηράκλειο σημείωσε η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας στην κανονική διάρκεια.

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη δύναμή του, το σπίτι του.

Το «Γεντί Κουλέ» εξελίχθηκε σε μαύρη τρύπα για την ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας. Ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια στο πρωτάθλημα, έχοντας μόλις δύο νίκες εντός έδρας. Στο Ηράκλειο νίκησε 2-1 με ανατροπή τον Λεβαδειακό και με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο ΟΦΗ έκλεισε τη χρονιά στο Ηράκλειο με δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες κι έτσι ισοφάρισε την χειρότερη εντός έδρας επίδοσή του από τη σεζόν του υποβιβασμού το 2009. Εκείνη την χρονιά ο ΟΦΗ είχε πετύχει μόλις δύο τρίποντα και αγωνιζόταν στο Παγκρήτιο Στάδιο. Αυτός είναι και ο λόγος φυσικά που η ομάδα έμεινε χαμηλά στο πρωτάθλημα.

Αντίθετα, αν ο ΟΦΗ νικήσει εκτός του Λεβαδειακό την ερχόμενη Κυριακή θα καταγράψει ρεκόρ 22 ετών, με πέντε νίκες μακριά από την Κρήτη. Συγκεκριμένα την περίοδο 2000 – 2001 ο ΟΦΗ είχε κλείσει την κανονική σεζόν με 5 νίκες εκτός Κρήτης, 1 ισοπαλία και 9 ήττες σε 15 βέβαια παιχνίδια εκτός έδρας. Έκτοτε, δεν κατάφερε να πετύχει ποτέ περισσότερες από πέντε νίκες μακριά από το Ηράκλειο. Πέρσι ο ΟΦΗ είχε εκτός έδρας 4 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ισοπαλίες.

Ο ΟΦΗ ακόμα δύο χρονιές έκλεισε την regular season με 4 εκτός έδρας νίκες. Συγκεκριμένα, τη σεζόν 2006-07 (4 νίκες, 3 ισοπαλίες, 8 ήττες) και την περίοδο 2010-11 (4 νίκες, 5 ισοπαλίες, 6 ήττες).

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ