ΠΑΟΚ: Ίνγκασον ηγέτης στην άμυνα, με το κρύο αίμα στην επίθεση
ΙΝΤΙΜΕ

Ο Ίγκι Ίνγκασον αναδεικνύεται στον επόμενο ηγέτη του ΠΑΟΚ.

Ο Ίγκι Ίνγκασον αποτελεί το πρόσωπο των ημερών στον ΠΑΟΚ και όχι άδικα. Το δικό του γκολ έκρινε το ντέρμπι με τον Άρη, αλλά δεν είναι μόνο αυτό που τον ανέδειξε σε πρωταγωνιστή. Ο Ισλανδός στόπερ ήταν εκπληκτικός στα αμυντικά του καθήκοντα, ενώ η ομιλία του στα αποδυτήρια πριν τον αγώνα έδειξε ότι διαθέτει το DNA που χρειάζεται ο «Δικέφαλος του Βορρά».

Ο Ίνγκασον συμπληρώνει 4 χρόνια στην Τούμπα και άπαντες στην ομάδα νιώθουν ότι η επιλογή να καταβάλουν 4 εκατ. ευρώ στη Ροστόφ για να τον αποκτήσουν ήταν σωστή.

Αν και το πρώτο εξάμηνο δεν πήρε πολύ χρόνο συμμετοχής, τη σεζόν 2019-20 καθιερώθηκε στην ενδεκάδα και κανένας δεν μπορούσε να τον κουνήσει. Μάλιστα, ο Ισλανδός, αν και αμυντικός, έχει ένα ιδιαίτερο στατιστικό όταν σκοράρει, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν χάνει.

Το πρώτο του τέρμα με την ασπρόμαυρη φανέλα ήρθε στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (1-1) το 2019-20, στο οποίο η ομάδα του προηγήθηκε στο σκορ, αλλά ισοφαρίστηκε από το πέναλτι του Βαλμπουενά.

Συνολικά, έχει πετύχει συνολικά 14 τέρματα με τον «Δικέφαλο του Βορρά», εκ των οποίων τα 6 είναι σε ντέρμπι. Την πιο θετική παράδοση την έχει απέναντι στον Παναθηναϊκό και στον Βόλο, μετρώντας τέσσερα γκολ και ισάριθμες νίκες, στα παιχνίδια που σκόραρε.

Μια ιδιαίτερη σχέση έχει χτίσει ο Ισλανδός και κόντρα στον Άρη. Στα πρώτα παιχνίδια απέναντι στον συμπολίτη, που ο Ίνγκασον ήταν βασικός, ο ΠΑΟΚ είχε δύο ήττες. Το πρώτο θετικό αποτέλεσμα ήρθε τη σεζόν 2020-21 στην 25η αγωνιστική.

Σε εκείνο το ντέρμπι, ο Άρης είχε καταφέρει να προηγηθεί με δύο τέρματα διαφορά, κρατώντας μια πολύτιμη νίκη στα χέρια του. Στο 87’ όμως ο Ίνγκασον, μετά από γέμισμα του Βαρέλα, μείωσε σε 1-2 και μερικά λεπτά αργότερα ήταν εκείνος που κέρδισε το πέναλτι, με το οποίο ο Βιεϊρίνια ισοφάρισε σε 2-2. Η επόμενη φορά που σκόραρε απέναντι στον Άρη ήταν την Τετάρτη (4/1), δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Ίνγκασον αποτελεί ένα πρότυπο επαγγελματία και δίνει το παράδειγμα στους νέους. Ο Κώστας Κουλιεράκης είναι πολύ τυχερός που έχει συμπαίκτη τον Ισλανδό, από τον οποίο μαθαίνει πολλά τόσο εντός όσο και εκτός γηπέδου.