ΟΦΗ-ΝΠΣ Βόλος 0-0: Τον κράτησε στο μηδέν ο Κλέιμαν (photos+video)
INTIME

ΟΦΗ-ΝΠΣ Βόλος:Οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κλέιμαν, μένοντας στο 0-0.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΟΦΗ κόντρα στον Βόλο, αλλά έμεινε στο 0-0, λόγω του Κλέιμαν. Ο τερματοφύλακας των «κυανέρυθρων» έκανε τρομερές αποκρούσεις όταν χρειάστηκε, ενώ στο 58’ το γκολ του Λάρσον δεν μέτρησε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Ο ΟΦΗ πήρε έναν βαθμό, αλλά θα προτιμούσε τη νίκη για να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις, ενώ ο Βόλος άντεξε χωρίς να χάσει στο «Γεντί Κουλέ».

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο «Γεντί Κουλέ», με τον Βόλο να μπαίνει πιο δυνατά, αλλά τον ΟΦΗ να πλησιάζει πρώτος το γκολ. Στο 8’ Νέιρα και Τοράλ συνδυάστηκαν όμορφα και έβγαλαν μπαλιά για τον Ντίκο, ο οποίος από καλή θέση πλάσαρε άστοχα τον Μανδά.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, με τον Βόλο να έχει κάποιες τελικές με τους Κούτσια, Μπαριέντος, που δεν ανησύχησαν τον Μανδά.

Στο 38’ η κεφαλιά του Τοράλ δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 45’ ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Νέιρα έβγαλε κάθετη μπαλιά για τον Ντίκο, αλλά δεν μπόρεσε αυτός να νικήσει τον Κλέιμαν.

Στο επόμενο λεπτό, ο Διαμαντής έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Άλχο έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κρητικοί συνέχισαν να πιέζουν, με τον Βόλο να ψάχνει κι αυτός τις στιγμές του. Στο 58’ ο Λάρσον σκόραρε, αλλά το γκολ τελικά δεν μέτρησε, καθώς υπήρχε οφσάιντ στο ξεκίνημα.

Οι Βολιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν, όταν στο 78’ από σέντρα του Άλχο, η κεφαλιά του Κούτσια πέρασε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ ρίσκαρε με τις αλλαγές του και πίεσε για το γκολ, έχοντας μια ακόμη καλή στιγμή στο 89’, με τον Κλέιμαν να αποκρούει δύσκολα και εντυπωσιακά την κεφαλιά του Περέα. Το 0-0 έμεινε ως το τέλος, με τους Κρητικούς να νιώθουν αδικημένοι βάσει της εικόνας τους.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης (82’ Ντουρμισάι), Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (76’ Περέα), Μπαλογιάννης, Νέιρα (82’ Τσιλιανίδης), Τοράλ, Ντίκο (76’ Γκερέρο).

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα, Μεταξάς, Μπαριέντος, Νοκέρ (36’ Καρτάλης / 61’ Ουές), Ντέλετιτς, Μεσκίδα (65’ Σιέλης), Κούτσιας.

Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»
Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών
EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν