Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-1: Ο ένας τη φιέστα και ο άλλος το Κύπελλο

Ο Ολυμπιακός είχε το μυαλό του περισσότερο στη γιορτή για το φετινό τίτλο, τον 47ο στην ιστορία του, τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κρατήσει δυνάμεις για τον τελικό, τη μοναδική ευκαιρία που έχει τη φετινή σεζόν για τίτλο

Σε ένα ματς όπου και οι δυο ομάδες σκεφτόντουσαν άλλα πράγματα Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έμειναν στο 1-1 μια στροφή πριν την λήξη των Playoffs.

Ο ΠΑΟΚ που έχει το μυαλό του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας προηγήθηκε πολύ γρήγορα στο ματς με τον Σοάρες, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με τον Καρβάλιο και έβαλε... συγκάτοικο του Δικεφάλου στη 2η θέση τον Παναθηναϊκό στη βραδιά φιέστας (1-1) των «ερυθρόλευκων».

Πλέον, με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου που φωνάζει για πέναλτι στον Μιτρίτσα στο 17ο λεπτό ισοβαθμεί στους 61 με τον Παναθηναϊκό και τον φιλοξενεί την τελευταία αγωνιστική σε ένα ματς που θα κρίνει και την τελική κατάταξη.

Με πολλές αλλαγές και σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Στο τέρμα ήταν ο Τζολάκης, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Μπαγκαλιάνης και Ρέαμπτσιουκ ήταν στην άμυνα. Κανέ και Κούντε στα χαφ, Ροντρίγκες και Φαντιγκά στα «φτερά», ενώ ο Καρβάλιο ήταν πίσω από τον Τικίνιο.

Με 4-3-3 ουσιαστικά ο ΠΑΟΚ. Ο Πασχαλάκης στο τέρμα, Σάστρε, Κρέσπο, Ίνγκασον, Τσαούσης στην άμυνα, Κούρτιτς, Σβαμπ και Σοάρες στα χαφ - Μιτρίτσα και Ζίβκοβιτς στα «φτερά», στην κορυφή ο Τσόλακ.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης. Οι Θεσσαλονικείς αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με το πλασέ του Φιλίπε Σοάρες.

Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός πίεσε και κατάφερε πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41΄ να φτάσει στην ισοφάριση με το δεύτερο γκολ του Ζοάο Καρβάλιο στο πρωτάθλημα, μετά από ασίστ του Ανδρούτσου. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και έμεινε το 1-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης (46' Μανωλάς), Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Κανέ, Κούντε (71' Εμβιλά), Ροντρίγκες (84' Βαλμπουενά), Καρβάλιο, Φαντιγκά (58' Λόπες), Τικίνιο (71' Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (87' Τέιλορ), Κρέσπο, Ίνγκασον, Τσαούσης, Κούρτιτς, Σβαμπ, Σοάρες (71' Ελ Καντουρί), Μιτρίτσα (76' Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (71' Άκπομ).

Άρσεναλ: Επικό fail οπαδών της - Πήγαν σε ξενοδοχείο να ενοχλήσουν τη Σίτι αλλά έλειπε η αποστολή
Τελικός Conference League, Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: «Αν σκοράρω δεν θα πανηγυρίσω», είπε ο Γιόβετιτς
Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: Δρακόντια μέτρα στην OPAP Arena - Πώς θα μετακινηθούν οι φίλαθλοι
Conference League: Φιλαδέλφεια «ώρα μηδέν» - Europol, ΕΥΠ, ΕΛΑΣ, ISIS και... Ολυμπιακός