Λαμία-Αστέρας Τρίπολης: Οι αριθμοί της αναμέτρησης

Ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία για το παιχνίδι Λαμία-Αστέρας Τρίπολης παρουσιάζει η Σούπερ Λίγκα στην επίσημη ιστοσελίδα της

Αναλυτικά το κείμενο από το επίσημο σάιτ της διοργανώτριας αρχής

Μετά από αγωνιστική αποχή τουλάχιστον είκοσι ημερών, η Λαμία υποδέχεται τον Αστέρα Τρίπολης, που μπορεί να προέρχεται από την ήττα στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη, αλλά η συνολική του πορεία είναι ως τώρα θετική.

Η Λαμία

Ένα παιχνίδι έχει παίξει τον τελευταίο μήνα η Λαμία, αφού τα παιχνίδια της στη Ριζούπολη και τη Λάρισα αναβλήθηκαν. Αυτό που έχασε στην έδρα της από τον Παναθηναϊκό.

Είναι το τέταρτο στη σειρά που παίζει στην έδρα της.

Είναι τελευταία με ένα βαθμό, την ισοπαλία στην έδρα της με τον Παναιτωλικό, ενώ έχει χάσει τα άλλα πέντε παιχνίδια της.

Δεν έχει νίκη στα 12 τελευταία για το πρωτάθλημα, αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της στην κατηγορία. Έχει να κάνει νίκη από τις 8 Ιουνίου, 2-0 τον Παναιτωλικό τότε, στην πρεμιέρα των πλέι άουτ.

Δεν έχει νίκη στα πρώτα έξι παιχνίδια της στη σεζόν. Πέρσι δεν είχε στα οκτώ πρώτα και πρόπερσι στα έξι πρώτα!

Έχει πετύχει ένα γκολ στα τέσσερα τελευταία.

Δεν έχει νίκη στην έδρα της στα επτά τελευταία, με τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες από τη νίκη επί του Παναιτωλικού, που αναφέραμε παραπάνω.

Αυτό θα είναι το 100ο παιχνίδι στην ιστορία της στη Super League.

Ο Αστέρας Τρίπολης

Το παιχνίδι του με το Βόλο στην Τρίπολη αναβλήθηκε κι έτσι ο Αστέρας Τρίπολης παίζει πάλι εκτός έδρας.

Ο Αστέρας γνώρισε την δεύτερη ήττα του στη σεζόν, αφού μετά τον Ολυμπιακό, έχασε και από τον Άρη.

Και αυτή τη φορά κάμφθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού έτσι κι αλλιώς στα πρώτα 45 λεπτά δεν έχει δεχτεί ακόμα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο έχει δεχτεί έξι.

Και οι δύο ήττες του Αστέρα είναι εκτός έδρας, αφού ενδιάμεσα νίκησε την ΑΕΛ.

Δεν έχει ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας, με δύο νίκες και δύο ήττες. Στα 10 τελευταία εκτός έδρας δεν έχει διαδοχικά ίδια αποτελέσματα. Μετά από νίκη, ισοπαλία ή ήττα δεν κάνει το ίδιο αποτέλεσμα.

Έγινε η πρώτη ομάδα στη σεζόν, που πέτυχε εκτός έδρας τρία γκολ.
Τερμάτισε πρώτος και αήττητος στα πλέι άουτ της περασμένης σεζόν, αφού είχε μπει δεύτερος από την κανονική περίοδο.

Η σύμπτωση της αγωνιστικής…

Η Λαμία παίζει το 100ο παιχνίδι της στην ιστορία στη Super League. Το πρώτο ήταν τον Αύγουστο του 2017, όταν πήρε 0-0 στην Ξάνθη. Εκείνο ήταν και το πρώτο παιχνίδι του Μίλαν Ράσταβατς στην Ελλάδα, με το Σέρβο σήμερα να συμπληρώνει 100 παιχνίδια σε ελληνικούς πάγκους.

Η Λαμία εναντίον του Ράσταβατς έπαιξε το πρώτο, παίζει και το 100οπαιχνίδι της στη Super League.

Και ο Μίλαν Ράσταβατς εναντίον της Λαμίας έπαιξε το πρώτο του παιχνίδι στην Ελλάδα, εναντίον της Λαμίας παίζει και το 100ο!

Μεταξύ τους

Η Λαμία κέρδισε τα δύο πρώτα τη σεζόν 2017-18, αλλά από τότε ο Αστέρας Τρίπολης είναι αήττητος σε πέντε. Βέβαια τα τέσσερα από τα πέντε αυτά τελευταία έχουν τελειώσει ισόπαλα.

Ο Αστέρας κατάφερε να πετύχει τη μοναδική του νίκη πέρσι στον πρώτο γύρο στην Τρίπολη με το ευρύ 4-1.

Στη Λαμία έχουν παίξει τρεις φορές. Τον Ιανουάριο του 2018 η Λαμία νίκησε με 1-0. Το Νοέμβριο του ίδιου χρόνου έμειναν στο 0-0, με τη Λαμία να παίζει από το 30’ με δέκα παίκτες.

Και τον περασμένο Γενάρη Λαμία ήταν αγκαλιά με τη νίκη, αλλά ο Αστέρας, με 10 παίκτες από το 72’ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Αυτό το γκολ του Ιγκλέσιας είναι και το μοναδικό που έχει πετύχει ο Αστέρας στη Λαμία.

27.01.2020: Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 1-1
(64’ σουτ Μπιανκόνι – 90’ πέναλτι Ιγκλέσιας. Στο 72’ 2η κίτρινη Σουάρεθ του Αστέρα Τρίπολης)

Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός