Παναιτωλικός-Ξάνθη 1-2: Ακριτική επέλαση στο Αγρίνιο (photos+videos)

Δεύτερη νίκη με… ανατροπή για την Ξάνθη, «σκότωσε» τον Παναιτωλικό.

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε η Ξάνθη το πρωτάθλημα, καθώς πανηγύρισε και δεύτερη εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας 2-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο. Αν και οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, η ομάδα του Κίκε Ραμίρεθ χτύπησε και πάλι με αντεπιθέσεις και απάντησε το γκολ-πέναλτι του Μπαΐροβιτς, με δύο τέρματα των Εντουάρντο και Στάρτζεον.

Πιο ορεξάτα μπήκε ο Παναιτωλικός στο παιχνίδι με την Ξάνθη, έχοντας την κατοχή της μπάλας. Οι Αγρινιώτες πίεζαν για ένα γκολ, αλλά οι προσπάθειες του Ντουάρτε δεν ανησύχησαν τους φιλοξενούμενους. Στο 2’ μάλιστα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπαξεβανίδη στον Φρεντ, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε πέναλτι.

Η ομάδα του Ραμίρεθ προσπάθησε να απειλήσει σε αντεπιθέσεις με τον Ρενέλα. Στο 26’ ο Ντουρίτσκοβιτς έπιασε το σουτ, αλλά ο Κνετ απέκρουσε. Ως το τέλος του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια μεγάλη φάση, με τις δύο ομάδες να είναι κινητικές.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά η υπεροχή του ήταν φλύαρη, μιας και δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ. Κι ενώ η Ξάνθη έβγαινε επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις, οι γηπεδούχοι στο 69’ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ντάλσιο από τον Ντίρεσταμ. Ο Μπαΐροβιτς ευστόχησε στο 70’ από την άσπρη βούλα και πέτυχε το 1-0.

Η απάντηση της Ξάνθης ήρθε άμεσα και στο 72’ ο Εντουάρντο με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 77’ οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το Αγρίνιο καθώς ο Στάρτζεον, μετά από μπαλιά του Τερκί πέτυχε το 1-2. Στα τελευταία λεπτά ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με την Ξάνθη να διαχειρίζεται σωστά το αποτέλεσμα.

Παναιτωλικός (Λουίς Κάστρο): Κνετ, Σανιά, Γιοβάνοβιτς (46’ Μαρσιάλ), Μαλής, Λιάβας, Ντάλσιο, Φυτόπουλος (46’ Μιμίτο), Ντίας, Λουσέρο (73’ Μοράρ), Ντουάρτε, Μπαΐροβιτς.

Ξάνθη (Κίκο Ραμίρεθ): Μπέντο, Μπαξεβανίδης (38’ Ντίρεσταμ), Καρασαλίδης, Λισγάρας, Σόσα, Κοβάτσεβιτς, Τερκί, Ντουρίτσκοβιτς, Μπαριέντος (57’ Φοσέ), Στάρτζεον, Ρενέλα (68’ Εντουάρντο).

Αποστολές εκτός έδρας για τους μεγάλους της Super League
Ντούσαν Ίβκοβιτς: Επεισόδια στο φιλικό της Παρτιζάν για το «αντίο» σε Ντούντα
ΑΕΚ: Η ιρανική κοινότητα της Ένωσης – Ατομικό στα Σπάτα ο Μοχαμάντι (photos)
Μονακό: Επίσημη η «βόμβα» με Μάικ Τζέιμς

Κρούσματα σήμερα: Ανησυχία για τη Βόρεια Ελλάδα – Σε μίνι lockdown Καβάλα, Ημαθία, Πιερία, Πέλλα

Συνεπιμέλεια: Απόφαση «σταθμός» από το Πρωτοδικείο Κέρκυρας - Διέταξε την επιστροφή παιδιών στο νησί

Κορονοϊός: Πότε θα είμαστε χωρίς τον ιό – Η «μαύρη» πρόβλεψη Σύψα για τα παιδιά

Shop & Trade : Οι οφειλές «μαμούθ» στην εφορία και οι ανοικτοί έλεγχοι του ΣΔΟΕ

Κοινωνικό Τιμολόγιο ΔΕΗ: Άρχισαν οι αιτήσεις - Τα έξι βήματα για να δείτε εάν είστε δικαιούχοι

Εξοπλιστικά: Νέες τορπίλες για τους «αόρατους κυνηγούς» - Στα... πιτς και τα F16 Block 50

Επίθεση σε 18χρονη στα Χανιά: «Πονοκέφαλος» για ΕΛ.ΑΣ. ο μιμητισμός - Έκανε «σχολή» το βιτριόλι;

Γλυκά Νερά: Ραγδαίες εξελίξεις - «Μίλησαν» κινητά και η κάμερα στο σαλόνι