Άρης: Δεν του πάει η… άσπρη βούλα

Η 50% ευστοχία στα πέναλτι φέτος «πονάει» τους «κίτρινους».

Τα περισσότερα κερδισμένα πέναλτι έχει μετά από 13 αγωνιστικές στη Super League ο Άρης, ωστόσο δεν τα έχει αξιοποιήσει, καθώς έχει χάσει τα μισά. Η αστοχία από την άσπρη βούλα τείνει να γίνει… κατάρα για τους «κίτρινους», οι οποίοι έχουν σκοράρει μόνο στα 3 από 6 πέναλτι που έχουν κερδίσει.

Μάλιστα, και τις τρεις φορές που ο Άρης δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την εσχάτη των ποινών, δεν κατάφερε να κερδίσει. Η αρχή έγινε στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, όταν το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 1-1 και ο Γιουνές δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη. Τελικά ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέτυχε αυτός γκολ και έφυγε με τη νίκη από το «Κλεάνθης Βικελίδης».

Στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, ο Άρης κέρδισε δύο πέναλτι στα πρώτα λεπτά, με τον Γκάμα να χάνει το πρώτο και τον Γιουνές να… εξιλεώνεται ευστοχώντας στο δεύτερο. Ωστόσο, οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν να νικήσουν, καθώς ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο τέλος σε 1-1.

Στο Περιστέρι, ο Άρης κέρδισε πέναλτι ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ 1-0. Ο Γιουνές ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Μέγιερι και λίγα λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος πέτυχε το 2-0. Τα τελευταία λεπτά το ματς έγινε ροντέο, με το τελικό 4-2 να μην ευνοεί και πάλι τους «κίτρινους».

Τα χαμένα πέναλτι στοιχίζουν σημαντικά στον Άρη φέτος και το γεγονός προβληματίζει τον Σάββα Παντελίδη, που θέλει οι παίκτες του να αξιοποιούν την κάθε ευκαιρία για γκολ. Στην εκτέλεση πέναλτι δεν τίθεται θέμα ικανότητας, μιας και ο Γιουνές έχει ευστοχήσει πολλές φορές από την άσπρη βούλα, αλλά θέμα ψυχολογίας, με την αστοχία να επηρεάζει τελικά όλη την ομάδα.

Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα