Παναιτωλικός-ΑΕΚ 2-1: Τη σκότωσε ο Καμαρά (photos)

Σπουδαία νίκη για τους Αγρινιώτες απέναντι σε μια κακή ΑΕΚ.

Πανάξια νίκη πανηγύρισε ο Παναιτωλικός απέναντι στην ΑΕΚ με 2-1. Οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι, είχαν περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι τους και πήραν ένα σπουδαίο «τρίποντο». Οι Καμαρά, Ουίλιαν και Ρότσα δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην Ένωση, η οποία δεν είχε τις απαντήσεις στον τρόπο που αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι του Τραϊανού Δέλλα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς αναλαμβάνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι, αλλά χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα. Μετά το πρώτο 20λεπτο ο Παναιτωλικός ισορρόπησε και στο 25’ γκολ του Ουίλιαν δεν μέτρησε λανθασμένα ως οφσάιντ. Στο 27’ όμως από σέντρα του Ρότσα, ο Τσόσιτς στην προσπάθειά του να εμποδίσει τον Καμαρά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Το γκολ όμως χρεώθηκε τελικά στον επιθετικό του Παναιτωλικού. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη συνέχεια του ημιχρόνου, ενώ οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν κι άλλο γκολ με τον Καμαρά να στέλνει τη μπάλα δίπλα από την εστία του Μπάρκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΚ να θέλει να απαντήσει, αλλά ο Παναιτωλικός έβγαζε περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι του. Στο 51’ μετά από κόρνερ του Μάζουρεκ, ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά, πετυχαίνοντας το 2-0. Η Ένωση άρχισε να αυξάνει την πίεσή της, με τις αλλαγές του Ουζουνίδη να κάνουν το σχήμα πιο επιθετικό. Στο 77’ ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Λιβάγια πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σιμόες με νέα κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους «κιτρινόμαυρους» που πίεσαν περισσότερο για να φτάσουν στην ισοφάριση. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και ο Παναιτωλικός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Χαντάκιας, Ρόσα, Καμαρά (67’ Μοράρ), Μανά (78’ Γιαννιώτης), Oυίλιαν, Λουσέρο, Μαρινάκης, Μάζουρεκ (87’ Λιάβας), Ντίας, Άργκους.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (77’ Γκάλο), Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Χουλτ, Άλεφ (60’ Κλωναρίδης), Σιμόες, Λιβάγια, Μπακασέτας (46’ Μπογέ), Μάνταλος, Πόνσε.