Απόλλων Σμύρνης-Παναιτωλικός 2-1: Δεν τα παρατάει και επιμένει!

Τρίποντο παραμονής πέτυχε ο Απόλλων Σμύρνης που επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού - Έπιασε την Κέρκυρα στην βαθμολογία και θα παίξει τα ρέστα του για την σωτηρία

Με πολύ μεγάλη νίκη του Απόλλωνα Σμύρνης έκλεισε η αυλαία της 24ης αγωνιστικής στη Super League. Η αθηναϊκή ομάδα επικράτησε του Παναιτωλικού με 2-1 (45΄ αυτογκόλ Μπαρμπόσα, 58΄ Αλμπάνης - 71΄ Ντίας) στη Ριζούπολη και έφτασε την Κέρκυρα στην κατάταξη (υστερεί στην ισοβαθμία), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ξεκίνησε επιθετικά, πίεσε τους φιλοξενούμενους και στο 20ό λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Αλμπάνης μπαίνοντας στην περιοχή σούταρε στην κλειστή αγωνία, αλλά ο Κυριακίδης αντέδρασε θετικά.

Τρία λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός είχε τη δική του καλή στιγμή. Ο Ρόσα βρήκε τον Ντίας, που μπήκε απειλητικά στην περιοχή, αλλά ο Ναδάλες πρόλαβε με προβολή να στείλει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Κι ενώ το πρώτο ημίχρονο όδευε προς τη λήξη του, στο 45΄ και σε κόρνερ του Ναδάλες ο Μπαρμπόσα έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο 51΄ χτύπημα του Στόουκς στον Μπεχαράνο με το κεφάλι πέρασε με συνέπεια μόνο την κίτρινη κάρτα για τον επιθετικό του Απόλλωνα, με την αθηναϊκή ομάδα να διπλασιάζει τα τέρματά της με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Αλμπάνη στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη (η μπάλα βρήκε πρώτα στο δοκάρι), στο 58ο λεπτό.

Το 2-0 ήταν σκορ ασφαλείας και οι γηπεδούχοι το διαχειρίστηκαν, όχι άνετα πάντως, αφού το πέμπτο γκολ του Ντίας στην εφετινή Λίγκα τους δημιούργησε νευρικότητα και άγχος. Ήταν στο 71΄, όταν ύστερα από γύρισμα του Μαρινάκη ο Ρόσα σούταρε, ο Χουάντερσον απόκρουσε και ο Ουρουγουανός μέσος με κοντινή προβολή μείωσε, αλλά μέχρι εκεί.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Χουάντερσον, Κύργιας, Τσουκαλάς (72΄ Χουάρες), Ναδάλες, Στόουκς (90΄+1 Καστιγέχος), Κονέ, Ζησόπουλος, Αλμπάνης, Μενδρινός (81΄ Ντεβέσα), Παπάζογλου, Στάθης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Άργκους, Μύγας (57΄ Γιαννιώτης), Μαρινάκης, Μπεχεράνο, Μοράρ, Μάζουρεκ (27΄ Βασιλούδης), Ντίας, Μπαρμπόσα (70΄ Ιταμπέλ), Ρόσα.

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (16/04) - «Σλούκας μαγικός»
Μεταγραφές, Ρεάλ Μαδρίτης: Ζήτησε Φρίμπονγκ ο Αντσελότι
ΑΕΚ – Άρης: Το εντυπωσιακό κορεό για τα 100 χρόνια κι η οικογενειακή ατμόσφαιρα στο φινάλε (video)
Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα