ΑΕΚ-Πανιώνιος 0-1: Έβαλε «φωτιά» στα playoffs o Γεσίλ!

Ο Πανιώνιος νίκησε την ΑΕΚ με 1-0 χάρη στο γκολ του Γεσίλ και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς.

Μετά από σχεδόν δύο χρόνια ο Γεσίλ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και έβγαλε νοκ άουτ απόψε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Ο Πανιώνιος απέδρασε με 1-0 με τον 23χρονο φορ να σκοράρει για δεύτερη φορά στην καριέρα του(!) και να βάζει «φωτιά» στη διαδικασία των playoffs.

Ο Ιστορικός έφτασε τους τέσσερις βαθμούς και όλα δείχνουν πως θα αποτελέσει ρυθμιστή για την μοιρασιά των ευρωπαϊκών εισιτηρίων στο φινάλε της διαδικασίας.

Αγωνιστικά, η ΑΕΚ παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές σε σχέση με το «διπλό» στη Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Μολονότι είχε την κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τελικές προσπάθειες με αποτέλεσμα ο οργανωτικός Πανιώνιος να βρει χώρους και γκολ με τον Γεσίλ στο 7'.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ κυριάρχησε. Πίεσε, δημιούργησε και έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη με αποκορύφωμα το δοκάρι στο 89' σε κακό γύρισμα του Οικόνομου και προβολή του Σιμόες.

Και πάλι όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και μοιραία έχασε αυτό που κέρδισε με το σπαθί της στη Θεσσαλονίκη.

Σε επίπεδο διαιτησίας, ο βοηθός Γκράνας υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Πέκχαρτ στο 55' που καλυπτόταν οριακά και στην εξέλιξη της φάσης έγινε πέναλτι στον Τσέχο.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (46΄ Πατίτο), Βάργκας (46΄ Χριστοδουλόπουλος), Πέκχαρτ (61΄ Αλμέιδα), Αραούχο
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος (57΄ Γκιοατά), Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν, Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ (76΄ Λάμπρου)

Δείτε το live του αγώνα από το Onsports:

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»