Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Χωρίς νίκη παρέμειναν στο 2015 Ξάνθη και ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 στα Πηγάδια.

Η ακριτική ομάδα προηγήθηκε στο 54’ με γκολ του Κλέιτον, όμως οι Γιαννιώτες απάντησαν στο 75’ με τέρμα του Τσάβες. Το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις, με τους γηπεδούχους να επισκέπτονται πιο συχνά τα καρέ του Βελλίδη, αλλά και ο ΠΑΣ ήταν απειλητικός, με το 1-1 να είναι δίκαιο αποτέλεσμα.

Καλός ρυθμός, χωρίς γκολ

Πιο καλά μπήκε η Ξάνθη στο παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι ο αγωνιστικός χώρος ήταν πολύ βαρύς από την δυνατή βροχόπτωση που προηγήθηκε. Στο πρώτο 20λεπτο οι γηπεδούχοι πίεζαν και στο 9’ σουτ του Γκομσί απέκρουσε δύσκολα ο Βελλίδης σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο ΠΑΣ προσπάθησε να ισορροπήσει και στο 28’ από λάθη των γηπεδούχων, η κεφαλιά του Ακόστα πέρασε άουτ. Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο με τρελό ρυθμό στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν φάσεις, αλλά να μη φτάνουν στο γκολ.

Κλέιτον και Τσάβες

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια ελαφρά υπεροχή της Ξάνθης και στο 54’ ο Κλέιτον, στην πρώτη καλή φάση της ομάδας έκανε το 1-0, μετά από ασίστ του Λουσέρο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το σάστισμα του ΠΑΣ και πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ, αλλά γρήγορα οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη ισορρόπησαν. Και στο 75’ ο Τσάβες με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ναδάλες ισοφάρισε σε 1-1.

Στα τελευταία λεπτά, ο Γουάλας προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Βελλίδη, ενώ οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν με προσπάθειες των Ναδάλες και Ακόστα. Στις καθυστερήσεις ο Βελλίδης απέκρουσε κεφαλιά του Γουάλας και σουτ του Ομπόντο, κρατώντας το 1-1.

Κορυφαίος του αγώνα

Ο Βελλίδης για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν ο φύλακας άγγελος του ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς δεν φέρει ευθύνη στο γκολ του Κλέιτον, ενώ η απόκρουσή του στο σουτ του Γκομσί, ήταν από τις καλύτερες στο πρωτάθλημα. Στο τέλος κράτησε τον βαθμό για την ομάδα του.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Γκομσί (82’ Γουάλας), Γούτας, Λισγάρας, Φλίσκας, Βασιλακάκης (60’ Ομπόντο), Κλέιτον, Σολτάνι (68’ Μπέλιτς), Λουσέρο, Καπετάνος

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Στρούνα (72’ Ναδάλες), Μιχαήλ, Μπέριος, Τζημόπουλος, Τσουκαλάς, Γιάκος (65’ Ίλιτς), Τσάβες (86’ Σαπαλίδης), Ακόστα, Μανιάς

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό τον αγώνα στο Onsports

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ