Όρθιος στο «Βικελίδης» ο Πανθρακικός, 0-0 με Άρη

Στο ισόπαλο 0-0 έμεινε ο Άρης με τον Πανθρακικό, αποτέλεσμα που σε καμία περίπτωση δεν βολεύει τους γηπεδούχους που βλέπουν όλο και πιο κοντά τη Football League.

Για τη… ζωή του έπαιζε ο Άρης απέναντι στον Πανθρακικό στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και τους φιλοξενούμενους να βολεύονται ακόμα και με το ενδεχόμενο της ισοπαλίας.

Το τελικό 0-0 ήταν θετικό μόνο για την ομάδα της Κομοτηνής, καθώς κατάφερε να παραμείνει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού έχοντας και σχετικά πιο εύκολο πρόγραμμα στη συνέχεια του πρωταθλήματος συγκριτικά με τον Άρη.

Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου, από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έχασαν τη ψυχραιμία τους και το άγχος και τα νεύρα σε καμία περίπτωση δεν είναι καλός σύμμαχος για μία ομάδα που καίγεται για βαθμούς.

Από την πλευρά του ο Πανθρακικός με ηρεμία στο παιχνίδι του κατάφερε να απειλήσει περισσότερο και να πάρει σχετικά άνετα την ισοπαλία χωρίς τέρματα που τον βάζει σε θέση οδηγού.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε κάποια σημαντική ευκαιρία. Στο 40’ ο Μπαϊκαρά έπεσε με τους παίκτες των δύο ομάδων να έρχονται στα χέρια και από εκεί και πέρα το παιχνίδι να γίνει… ροντέο καθώς αυτό που κυριάρχησε ήταν τα νεύρα και τα σκληρά μαρκαρίσματα.

Κάτι που βόλεψε τον Πανθρακικό, ο οποίος στην επανάληψη έμεινε πίσω και προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Σε δύο από αυτές, έχασε μοναδικές ευκαιρίες. Αρχικά, ήταν ο Μπαϊκαρά ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ, και στη δεύτερη ο Μίνγκα ο οποίος είδε τον Διούδη να αποκρούει σε κόρνερ δύσκολα.

Οι Θεσσαλονικείς στην επανάληψη δεν είχαν καμία σημαντική ευκαιρία και το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. Στα τελευταία λεπτά, αποβλήθηκαν για τους γηπεδούχους οι Ζαραδούκας και Παπαστεριανός με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

{coveritlive}0e89e65d61{/coveritlive}

ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα