Super League 2: Νίκη πεντάδας για Ξάνθη (photos+video)

Η Ξάνθη επικράτησε 1-0 της Δόξας Δράμας, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής.

Νίκη που την ξαναβάζει σε τροχιά διεκδίκησης πέτυχε η Ξάνθη, καθώς επιβλήθηκε 1-0 της Δόξας Δράμας, σε εξ αναβολής αγώνα για την 3η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν την Παναχαϊκή και ανέβηκαν στην 5η θέση, ενώ οι «Μαυραετοί» δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από αυτό το παιχνίδι, μένοντας στη 10η θέση.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο 25λεπτο, αλλά στη συνέχεια η Ξάνθη ανέβασε στροφές και προσπάθησε να απειλήσει. Στο 30’ ο Κέβιν Γκαρσία βρέθηκε σε θέση βολής από σέντρα του Έμπερτ, αλλά δεν πλάσαρε σωστά. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Σχρόεϊεν εκμεταλλεύτηκε τη μπαλιά του Δημούτσου και με σουτ νίκησε τον Στεφανάκο για το 1-0.

Η Δόξα δεν μπόρεσε να αντιδράσει ως το τέλος του ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο μέρος προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική. Στο 70’ ο Ίτσο απέκρουσε σουτ του Μαυριά, ενώ ένα σουτ του Μαρινάκη στο 81’ δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Ξάνθης. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ πανηγύρισε το «τρίποντο».

Ισπανία: Πλήγμα με τον Ίσκο να χάνει το Euro
Άρης – ΠΑΟΚ: Τιμωρία από UEFA για τον «Δικέφαλο», πριν το ντέρμπι τίτλου στη Super League
Γκουαρντιόλα: «Η μοίρα στα χέρια μας»
Euro 2024: Έτσι θα πάνε στα τελικά Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία